Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Erkeğin erkeğe Kadının kadına nisbetle avreti nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkeğin erkeğe Kadının kadına nisbetle avreti nelerdir?

  Reklam
  Erkeğin erkeğe nisbetle avreti: Diz ile göbeğin arasıdır. Diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Cumhuru ulemaya göre böyledir. Malikîlerin bazılarına göre baldır avret değildir.

  Kadının kadına nisbetle avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

  Erkeğin kadına nisbetle avreti-ise; mahremi olduğu takdirde yine diz ile göbeğin arasıdır. Na mahrem, yani yabancı ise kimi diz ile göbeğin arası, kimi bütün vücudu avrettir, diyor. Şafiî mezhebi bu görüştedir. Yani nasıl erkeğin kadına bakması haram ise kadının da erkeğe bakması haramdır.

  Kadının erkeğe nisbetle avreti ise Şafiî ve Hanbeli'ye göre "yüz ve el dahil bütün vücut avrettir." Hanefi ve
  Malikî mezheblerine göre ise yüz ve el müstesna bütün vücut avrettir. Avret olan yerlere bakmak haram olduğu gibi mes etmek yani dokunmak da haramdır. Doğum ve tedavi gibi bir zaruret varsa ihtiyaç nisbetinde müsamaha edilir.

  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 167  Paylaş
  Erkeğin erkeğe Kadının kadına nisbetle avreti nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkeğin erkeğe ve erkeğin bayana karşı avreti diz ile göbek arasıdır. Kadının kadına diz ile göbek arası fakat kadının erkeğe avreti ise el ve yüz hariç bütün vücuttur.