Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Baldız mahrem midir? Erkek baldızına kötü gözle bakabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Baldız mahrem midir? Erkek baldızına kötü gözle bakabilir mi?

  Reklam
  Erkek için baldız hakkında geçici mahremiyet vardır. Bir kimse hanımının kardeşiyle evlenemez; ancak hanımı vefat ederse evlenebilir. Diğer hususlarda ise baldız yabancı kadın gibidir; mahremiyet sınırlarına dikkat edilmesi gerekir.

  Kadın için kayınbirader namahremdir, yani yabancı birisi gibidir. Mahremiyet sınırlarına dikkat etmek gerekir.
  Bir erkeğin ister baldızına isterse de yabancı kadına kötü gözle bakması caiz değildir. Bu gibi akrabalarla mahremiyete yabancılardan daha fazla dikkat etmek gerekir. Bir evde yalnız kalınması da caiz değildir.
  Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir defasında, "Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının." buyurdu. Ensardan bir zat, "Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?" şeklinde sorması üzerine,"Kayın ölümdür." buyurdular. (bk. Buharî, Nikah, III; Müslim, Selam, 20)
  Bu hadisin şerhinde İmam Nevevi der ki:

  "Bir kimse âdet ve geleneğe göre, kardeşinin hanımıyla baş başa kalır, işte ölüm budur. Söyleşinin yasaklanması yabancı erkeklerden daha lâyıktır. Hadisin doğru mânâsı da budur."
  Baldız için de aynı şekilde mahremiyet sınırlarına çok iyi dikkat etmek gerekir.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Baldız mahrem midir? Erkek baldızına kötü gözle bakabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkek baldızı ile evlenmesi caiz olmasa da mahremiyete dikkat edilmesi gerekir. Şeytanın vesveselerine mahal bırakacak konulardan bir tanesi olduğu için yabancı kadınlara davranıldığı gibi sınır olmalıdır.baldız namahrem midir