Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Yazın deniz kenarında tatil yapmak günah mı denize girmek sakıncalı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yazın deniz kenarında tatil yapmak günah mı denize girmek sakıncalı mı?

  Reklam
  Yazın deniz kenarında tatil yapmak günah mı? Deniz kenarına gidiyoruz, kadın erkek karışık denize giriyorlar. Bizim orda bulunmamız ya da eşimin orda yüzmesi doğru mu? Dinimizin tatil anlayışı hakkında bilgi verir misiniz?


  Denize girmenin iki sakıncası var: Birincisi insanın kendisini namahreme göstermesi, ikincisi ise başkalarının mahrem yerlerini görmek.

  Denizlerde genellikle tesettüre riayet edilmediğinden, kadın olsun erkek olsun gidilmesini tavsiye etmiyoruz.

  Kadın ve erkekte örtünmesi gereken yerlere avret denir. Dört çeşit avret vardır:

  l. Erkeğin erkeğe nisbetle avreti,
  2. Kadının kadına nisbetle avreti,
  3. Erkeğin kadına nisbetle avreti,
  4. Kadının erkeğe nisbetle avreti.

  Erkeğin erkeğe nisbetle avreti: Diz ile göbeğin arasıdır. Diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Cumhuru ulemaya göre böyledir.

  Kadının kadına nisbetle avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

  Erkeğin kadına nisbetle avreti ise yine diz ile göbeğin arasıdır.

  Kadının erkeğe nisbetle avreti ise, yüz ve el müstesna bütün vücut avrettir. Bu bakımdan kadın ve erkeğin avret yerlerini açması haram olduğu gibi bakılması da haramdır.


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Yazın deniz kenarında tatil yapmak günah mı denize girmek sakıncalı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Denize girmek eğlenmek için uygun ortamın bulunması gerekmektedir. Kaldı ki kadının ve erkeğin avret sınırı bulunmaktadır. Her ikisi de hem karşı hem de hemcinslerine bakmaları caiz değildir.muminem tatil