Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Cünüpken ölenin cenazesi 2kere mi yıkanmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cünüpken ölenin cenazesi 2kere mi yıkanmalıdır?

  Reklam

  Ölen insan yıkanır, sonra defnedilir. Şayet bu kimse gusülsüz olarak ölmüşse durumu ne olur? Ölünce cünüblüğü için guslettirilir, sonra da ayrıca cenaze yıkaması mı yapılır?
  Cevap:Müminin gusülsüz olarak vefat etmiş olması yıkanmasında bir yeniliği gerektirmez. Yâni önce, yahutta sonra ayrıca bir de cünüblükten kurtarıcı gusül icabetmez. Çünkü, cenaze için vaki olan yıkama onun cünüblükten de çıkmasına kâfi gelir, cenaze yıkaması ölüyü tertemiz halde İlâhî huzura sevketmiş olur, yeniden bir yıkamaya ihtiyaç olmaz.

  Mecmua-i Cedide?deki fetvada bu husus pek açık şekilde ifade edilmiş, muayyen halde iken, yahut çocuk doğduktan sonra lohusalık bitmeden, yahutta cünübken ölen kimseler için ayrıca bir yıkama daha lâzım gelmeyeceğine fetva verilmiştir

  Ahmet Şahin  Paylaş
  Cünüpken ölenin cenazesi 2kere mi yıkanmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ölen kişi ölmeden önce hangi durumdaysa ne şekilde ölmüş olursa olsun onun sadece cenaze yıkaması kafi gelir. Bir kere yıkanmasıyla her türlü manevi kirden temizlenmesini sağlamaktadır.