Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadinin mahremi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadinin mahremi

  Reklam
  Bildigime gore kadinin mahrem bolgesi gobegi ile dize kadardir.mesela ben annemin teyzemin yaninda dizden yukari giyerim.benim merak etdigim annenin yaninda dizden yukari giyilebilirmi ya yok?


  Paylaş
  Kadinin mahremi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden twkler. 3. 3
  Alıntı Esma azeri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bildigime gore kadinin mahrem bolgesi gobegi ile dize kadardir.mesela ben annemin teyzemin yaninda dizden yukari giyerim.benim merak etdigim annenin yaninda dizden yukari giyilebilirmi ya yok?


  Setr-i Avret Bölümü

  S- Setr-i avret ne demektir?
  C- Başkalarının bakması haram olan yerlere "avret" (edep) yeri ve bu yerlerin örtülmesine "setr-i avret"denir.
  S- Namazda setr-i avret nedir?
  C- Namazda setr-i avret farzdır ve namazın ön şartlarından biridir.
  S- Erkeklerin avret (müstehcen) yeri neresidir?
  C- Göbeğin altından diz kapaklarının altına kadar olan yer erkeklerde avret yeridir ve örtülmesi farzdır.
  S- Yanlızca avret yerini örten bir erkek, bu şekilde namaz kılabilir mi?
  C- Başka giyecekleri varken, bu şekilde namaz kılması mekruhtur. Başka giyecekleri yoksa ya da tüm elbiseleri necâsete bulaşmış ise neciste olsa yanlız avret yerini örter ve namazını kılar.
  S- Kadınların avret yeri neresidir?
  C- Kadının yüzü, el ve ayaklarının bilekten aşağı kısımları avret değildir. Bunların dışında bütün bedeni avrettir ve örtünmesi farzdır.
  S- Kadınların dar ve ince elbiselerle namaz kılmaları câiz midir?
  C- Derinin rengini belirleyecek şekilde ince ve şeffaf giysi ve baş örtüsü ile namaz kılmaları câiz (geçerli) değildir. Dar ve sıkı pijama türü şeylerle namaz kılmaları mekruhtur.


  S-Namazın dışında setr-i avret (örtünme) farz mıdır?
  C- Bir kişi kapalı bir yerde ve yalnızca bulunduğu sürece, bu kişiye setr-i avret farz değildir. Eğer yanına biri gelir veya kendisi dışarı çıkacak olursa, o zaman setr-i avret farz olur.
  S- Bir erkeğe evinde ve en yakınlarının yanında setr-i avret farz mıdır?


  C- Evet, farzdır. Meşru nikâhlı eşinin dışında, annesinin, babasının, erkek ve kız kardeşlerinin ve yetişkin çocuklarının yanında kısa şortla dolaşması haramdır. Bir erkeğe kısa şortla dolaşmak, dizlerini ve dizlerinin üst kısımlarını açmak haram olduğu gibi, başkalarının bu yerlere bakması da haramdır.
  S- Kadınlara kaç çeşit setr-i avret (örtünme) farzdır?
  C-Kadınlara meşru nikâhlı eşlerinin dışında üç çeşit örtünme farzdır.

  1-Bir kadının, başka kadınlara göbeğinin altından, dizinin altına kadar olan yerlerini göstermesi haramdır. Bir genç kızın, yalnızca annesinin veya kız kardeşlerinin bulunduğu odada, dizinden yukarı kısa etekle, şortla dolaşması haramdır. Açan ve bakanlar günahta ortaktır.


  2- Kadınlar, mahremi olan (ebedi nikâhı düşmeyen)erkeklerin yanında, başlarını, kollarını ve dizden aşağı ayaklarını örtmeden oturabilirler.

  3- Kadınlar, mahremi olmayan erkeklere yüz ve avuçlarından başka yerlerini göstermezler ve onlarla yalnızca bir arada oturamazlar.
  S- Kadınlara mahrem olan erkekler kimlerdir?


  C- Öz baba, süt baba, kayın baba, üvey baba ve dedeler. Öz oğul, süt oğul, damat, üvey oğul ve torunlar. Öz kardeş, süt kardeş ve yeğenler. Öz amca, öz dayı, süt amca, süt dayı. Bu erkekler, kadının mahremidir. Kadın, mahremi olan erkeklerin yanında kısa kollu ve başı açık olduğu halde oturabilir, onlarla yalnız kalabilir, yolculuk yapabilir ve Hacc'a gidebilir.


  S- Amca oğlu, dayı oğlu, teyze oğlu, hala oğlu ve enişteler, kadına mahrem değil midir?
  C- Hayır, mahrem değildir. Bunlar şer'an (dînî açıdan)yabancı hükmündedirler. Kadının bunların yanında başını, boynunu açması, bileğini ve bileziklerini göstermesi ve bunlarla birlikte yalnızca birarada oturması haramdır.
  Çağdaş kadınlar, plajlarda yarı çıplak dolaşırken, yatak kıyafetleri ile sokaklarda dolaşırken, barlarda, pavyonlarda ve içkili gazinolarda erkeklerle kadeh tokuştururken, her türlü fuhuş serbest bırakılsın ve zînâ suç sayılmasın diye medyada yazılar çıkarken ve inançlı hanımlara baskı yapılıp başörtüsü yasaklanırken..
  İnanç, bilinç ve ihlâsla, İslâmî tesettüre bürünenler ve aile içi münasebetlerde mahrem ve gayr-i mahremi uygulayanlar,
  hiç kuşkusuz Allah'ın en sevgili kulları ve cennet bülbülleridirler.

  alıntı...

  Dârekutnî’de yer alan hadis-i şerifte ise bu yaş sınırı farklı bir şekilde bildirilir:

  “Çocuklarınız on yaşına gelince yataklarını ayırınız.”3

  Aliyyü’l-Kari, “Çocuk yedi yaşında yataktan uzaklaştırılır” hükmünü verirken şu açıklamayı da getirir: “Yani annesinin, kızkardeşinin ve diğerlerinin yatağından uzaklaştırılır. Çünkü bu yaş, çocuğun, kadın ve diğerlerini temyiz etme, ayırd etme yaşıdır.”

  İmam Nevevî ise bu hadisleri yorumlarken şu hükümleri ifade eder:

  “Kız ve erkek çocuklar on yaşına basınca onların yataklarını anne, baba, kız ve erkek kardeşlerinin yataklarından ayırmak vaciptir. Erkeğin erkekle, kadının kadınla aynı yatakta yatmaları aslâ caiz değildir; her biri yatağın birer kenarında olsa bile...”4

  3 Sünenü’n-Dârekutnî, 1: 230.
  4 Feteva’n-Nevevî, s. 215a; İbranim Canan, Hz. Peygamberin Sünnetinde Terbiye, s. 309.

  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar

  Sorularla İslamiyet 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Teyzemin oğluyla aynı ortamda yatmak caiz mıdır ? Yaslarımız 17 ve 22 dir 5. 5
  Teyzemin oğluyla aynı ortamda yatmak caiz mıdır ? Yaslarımız 17 ve 22 dir

  Teyzenizin oğlu namahremdir onun yanında aynı odada dahi bulunmanız sakıncalı iken aynı ortamda uyumanız katiyen uygun değildir.Yaşları 17.22 olan ve namahrem olan kuzenler nasıl bir durum olur ki aynı odada uyurlar misafir ise başka odada uyusun ,siz misafir iseniz siz farklı odada uyuyun ama aynı odada olmaz.
kızın annesine mahremi,  yegen teyze ayn,  teyze yeğen aynı yerde yatabilirmi,  dayi yegeniyle yatabilirmi,  yeğen ile aynı yatakta yatmak caiz mi,  islama göre kadın erkek yeğeniyle aynı yatakta yatabilir mi,  kız torun ve dede aynı odada uyuyabilir mi