Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Yumurtalık nakli yaparak çocuk sahibi olunabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yumurtalık nakli yaparak çocuk sahibi olunabilir mi?

  Reklam
  Soru: Benim hiç bir şekilde çocuğum olmuyor, tedaviler negatif. Sonuç son çare Kıbrıs’ta yapılacak olan donasyon yani yumurta bağışıyla hamile kalabilirim. Bununla ilgili bilgi almak istiyorum.

  Cevap:
  Öncelikle şu hususu belirtmek isterim. Yumurtalık nakli size ait olmayan bir üreme organının size aktarılmasıdır. Bu durumda ise doğacak olan çocuk yine size ait bir çocuk olmayacaktır. Yani sizin kocanızın spermi ile başka bir kadından alınan yumurtanın döllenmesi sonucu bir çocuk elde edilmiş olacak ki, bu durumda sadece siz taşıyıcı olacaksınız. Onu taşımış olmanız ise çocuğun size ait olduğu anlamına gelmez.

  Çocuk sahibi olmak her aile için çok önemlidir. Ancak dünya hayatında çok çeşitli imtihanlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu imtihanlardan biri de çocuk sahibi olamamaktır. Bu hususta yanlış yollara, haram olan uğraşlara girmek ise doğru bir davranış şekli değildir. Çocukların insana verilmesi –ister erkek isterse kız olsun- veya bir insanın çocuğunun olmaması tamamen Yaratanın bir dileğidir. Yüce Rabbimiz bu hususu Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirmektedir. “Göklerin ve yerin mülkü (hükümranlığı) Allah'ındır. O, dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir. Yahut o çocukları erkekler, dişiler olmak üzere çift verir, dilediği kimseyi de kısır yapar. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilendir, hakkıyla gücü yetendir.” (Şura Suresi, 49-50. ayetler)

  Yukarıda yapmış olduğumuz izahatları düşünmenizi tavsiye ederek sorunuzla ilgili genel fetvayı size aktarmak istiyorum. Sormuş olduğunuz soru ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca verilen fetva şöyledir.

  Başka kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadının gebeliğinin sağlanmasının ise insanlık duygularını rencide etmesi ve zina unsurlarını taşıması sebebiyle caiz değildir.


  Ahmet ÜNAL
  Vaiz  Paylaş
  Yumurtalık nakli yaparak çocuk sahibi olunabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların yumurtalık nakli ile çocuk sahibi olmaları onların çocuğu olacağı anlamına gelmez. Kadının eşi ile yumurtaların sahibi olan kadının yumurtalarının döllenmesi ile gerçekleşir. Bu durumun anlamını bilmeden uygulamak doğru değildir.testis nakli,  testis nakli olur mu,  testis nakli yapılırmı,  erkeklerde testis nakli,  over nakli,  testis nakli istiyorum,  erkek testis nakli