Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Erkeklerin, akraba veya yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri nerelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkeklerin, akraba veya yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri nerelerdir?

  Reklam
  AVRET: Kadın ve erkekte örtünmesi gereken yerlere avret denir.

  Dört çeşit avret vardır:

  1. Erkeğin erkeğe nisbetle avreti:
  Diz ile göbeğin arasıdır. Diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Cumhuru ulemaya göre böyledir. Malikîlerin bazılarına göre baldır avret değildir.

  2. Kadının kadına nisbetle avreti:
  Kadının kadına nisbetle avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

  3. Erkeğin kadına nisbetle avreti:
  Mahremi olduğu takdirde yine diz ile göbeğin arasıdır. Na mahrem, yani yabancı ise kimi diz ile göbeğin arası, kimi bütün vücudu avrettir, diyor. Şafiî mezhebi bu görüştedir. Yani nasıl erkeğin kadına bakması haram ise kadının da erkeğe bakması haramdır.

  4. Kadının erkeğe nisbetle avreti:
  Şafiî ve Hanbeli'ye göre "yüz ve el dahil bütün vücut avrettir." Hanefi ve Malikî mezheblerine göre ise yüz ve el müstesna bütün vücut avrettir.
  Avret olan yerlere bakmak haram olduğu gibi mes etmek, yani dokunmak da haramdır. Doğum ve tedavi gibi bir zaruret varsa, ihtiyaç nisbetinde müsamaha edilir.
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Erkeklerin, akraba veya yabancı bayan ve erkeklere karşı mahrem yerleri nerelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların elleri ve yüzleri dışında kalan bölümleri avret sayılmaktadır.Bu nedenle kadınların giyimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.Erkeklerin de yine diz ile göbek arası avret sayılmaktadır.