Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Bir hanım hac günlerinde hasta olsa (regl) hac ibadetini nasıl yapmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir hanım hac günlerinde hasta olsa (regl) hac ibadetini nasıl yapmalı?

  Reklam
  SORU: Bir hanım hac günlerinde hasta olsa (regl) hac ibadetini ve yapması gereken tavaf, say vakfe gibi menasikleri nasıl yapmalı?…. Hac görevlerini yapacağı esnada bu sebeple hastalanan kadının durumu nedir?


  CEVAP:
  Hac ibadeti esnasında özel günleri başlayan hanımlar için yapılması sakıncalı olan tek şey tavaftır. Haccın önemli farzlarından biri olan İFADA tavafı yapılmadan hac tamamlanmış olmaz. Hanımlar için şöyle bir uygulama yapılabilir:
  Mümkünse kanamayı engelleyici ilaç kullanarak kanamayı erteletmeliyiz. Bunun bir sakıncası olmaz. Hiç bir şekilde kanamayı engelleyemeyen için ulemanın, bugünkü şartları kollayarak verdikleri fetvalar doğrultusunda o haliyle de olsa tavafını yaparak ülkesine dönmesi mümkündür. Yalnız bu durum, hacca uzaktan giden müslümanlar içindir. Mekke ve Medine’yi yakın bölgelerden hacca gidenler için bu fetva geçerli değildir.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Bir hanım hac günlerinde hasta olsa (regl) hac ibadetini nasıl yapmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haca giden bayanların bu dönemde hayız olmaları durumlarında tavafın nasıl yapılacağı konusu gelir. Tavaf yapılmadan hac tamamlanmadığı için uzaktan gelen kişiler önlemini alarak yapabilecekleri bildirilmiştir.