Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir?

  Reklam
  Aşıdan hastalıklı doğmak -bazı doktorların da sizlere ifade ettiği gibi- kuvvetli de olsa bir ihtimalden öteye geçemiyor. Muhtemel bir zarardan ötürü, bir suç işlemek doğru değildir.

  Bildiğiniz gibi, kırk günden önce, yani daha ruh girmeden -belli mazeretlerden ötürü- çocuğun alınabileceğine dair alimlerin fetvaları vardır. Fakat İmam Gazalî, mazeretsiz bir şekilde yapılan kürtaj, -hamileliğin her safhasında- günahtan uzak olmadığını, cenin büyüdükçe cinayetin de ona paralel olarak büyüyeceğini söylemiştir.

  Takvayı esas alıp, Allah’ın sonsuz rahmetine güvenip, kaderin hükmüne rıza göstermenin, her iki dünyamız için de yararlı olacağında şüphe yoktur. İnşallah sağlam ve salih bir çocuğa sahip olacaksınız.s.i.e  Paylaş
  Aşı nedeni ile sakat kalma riski olan çocuğu aldırmak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ceninin gelişip büyümesi ile alımı sonucu günaha girme boyutu da büyümektedir. Her ne sebeple olursa olsun Allah'a tevekkül ederek alınmamalı.