Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Doğumunun tehlikeli olması gibi bir durumda anne kürtaj yaptırabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğumunun tehlikeli olması gibi bir durumda anne kürtaj yaptırabilir mi?

  Reklam
  Cenine ruh üflendikten sonra (hadislerde 40 gün olarak geçmektedir) kürtaj ya da düşük yapma annenin hayat tehlikesi dışında hiçbir sebeple câiz değildir. Hayat tehlikesini de ancak dindar ve uzman bir doktor tesbit edebilir. Ruh üfleninceye kadar ise kürtaj ve düşürmenin sebepsiz yere yapılması en azından mekruhtur.

  Sebep varken yapılmasında ise bazı âlimler sakınca görmemişlerdir. Ortamın bozuk olup çocuğun Islâm terbiyesiyle yetiştirilememe ciddi endişesi ve gebeliğin, emzirmekte olan kadının sütüne zarar vermesi bu tür sebeplerden sayılmıştır. Doğumun zor olması, hayatî tehlikeye dönüşmedikçe, kürtaj ve düşürme için bir sebep sayılamaz. Becerikli ebeler ya da değişik yöntemler doğumu belli ölçüde kolaylaştırabilirler.
  s.i.e  Paylaş
  Doğumunun tehlikeli olması gibi bir durumda anne kürtaj yaptırabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kürtajı tercih ederek bebeğin hayattan koparılması gibi önemli bir konu söz konu iken nedenin çok önemli olmasına bağlıdır. Annenin hayatına neden olacak kadar geçerli bir nedenle ancak düşünülebilir.