Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Eşi ikinci evlilik yapan Müslüman kadının tutumu ne olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Eşi ikinci evlilik yapan Müslüman kadının tutumu ne olmalıdır?

  Reklam
  SORU: Hocam, kocasının ikinci bir evlilik yapması halinde, Müslüman kadının tavrı ne olmalıdır? Erkek boşamadığı sürece bu evliliği sürdürmek mecburiyeti var mıdır? Bu hali bir merciye şikâyet etmek/dava açmak hakkı mevcut mudur? Allah razı olsun.


  CEVAP:Selamünaleyküm. Kocası ikinci bir evlilik yapan kadın, bu ikinci evlilikten ötürü bir zulüm görüyorsa yani, erkeğin ikinci evlilik yapmasının şartlarından olan adaleti sağlamayı gerçekleştiremiyorsa elbette kadın hakkını talep eder. Bu talep de günümüz şartlarında herkes için kendi imkânları doğrultusunda olacaktır. Hayır, Müslüman kadın, duygusallığı gereği bir itirazda bulunacaksa, o zaman iki değerlendirmemiz olacaktır:a- Bu sürecin böyle ilerlemesinde kendisinin de payı bulunup bulunmadığını, eşinin neden ikinci bir hanıma gittiğini düşünecektir.b- Bu şikâyetini Allah Teâlâ’nın dışında birine yapacaktır. Zira erkeğe bu ruhsatı veren Allah Teâlâ’dır.
  Dikkat edelim, şeytan kuyumuzu kazmasın. Dünyamız giderken ahiretimiz de gitmesin. Tavsiyemiz, birinci kadının sabretmesi ve kadınlığını daha aktif duruma getirmesidir. Çok geçmeden eşi ona daha sadık olarak geri dönecektir. Ama kadınlık hâletitruhiyesi ile illa bir isyan söz konusu ise o, kadının bileceği şeydir.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Eşi ikinci evlilik yapan Müslüman kadının tutumu ne olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkeğin ikinci eşi alıp öncekine zulüm ediyorsa ve bu durum kadından kaynaklanan bir neden değilse kadın kendi hakkını arar. Fakat kendinden kaynaklanan bir durum söz konusu ise düzelterek Allah'tan kocasının sevgisi için dua etmelidir.