Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadın hayız halinde pis midir,Namaz kılmak oruç tutmak gibi ibadetleri yapamaz mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın hayız halinde pis midir,Namaz kılmak oruç tutmak gibi ibadetleri yapamaz mı?

  Reklam
  SORU: Selamunaleykum, Degerli Hocam size Kadinin hayizli hali hakkinda bisey sormak istiyorum.Simdiye kadar Kadinin hayizli iken kesinlikle namaz kilmamasi gerektigini biliyordum. Oruc hakkinda Bakara suresinde bir aciklama bulduk ama namaz icin hadislerden baska bir kaynagimiz yok.Arkadaslarla bazi sorular ´hakkinda bizi bilgilendirmenizi rica ediyorum: Kadin hayizli iken Namaz kilabilirmi, Kur’ana dokunmasinda bir sakinca varmi? Namazda oruc ibadeti gibi kaza edilmeli mi? Kadin hayizken PIS mi?

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  1- Müslümanların bir Kur’an’ı bir de Peygamber’e ait hadisleri vardır. Din bu iki kaynak üzerinden yaşanır. Kadınların durumunda da mesele böyledir.
  2- Kadın hayızlı iken namaz kılamaz, oruç tutamaz. Temizlenince oruçlarını kaza eder, namazlarını kaza etmez. 3- Hayızlı kadın Kur’an’a elle tutamaz.
  4- Hayızlı veya lohusa kadın asla PİS değildir. Böyle bir bilgi yoktur. Kadın için aybaşı hâli eziyettir, o kadar.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Kadın hayız halinde pis midir,Namaz kılmak oruç tutmak gibi ibadetleri yapamaz mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah insanları kötü gösterecek bir şekilde yaratmamıştır. Hayız dönemi elbetteki kadınların sağlığı açısından verilen bir nimettir. Asrı saadet döneminde kadınlar eşlerinin yanlarına yaklaşmamalarından şikayetçi olunca peygamberimiz kadınların temizlenmesini erkeklerin de güzel davranmalarını buyurmuştur.kadınlar adetli iken ibadet yapamazmı