Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadın eşinden geçmişini gizleyebilir mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın eşinden geçmişini gizleyebilir mi

  Reklam
  Bir kadin kocasindan gecmiste yasadigi herseyi anlatmak zorunda mi?? Yani isledigi her günahi söylemeli mi, yoksa onu kaybetmemek icin ondan bazi seyleri gizleyebilir mi ?? Kocasindan gecmisini gizlerse bu kul hakkina mi girer ?? Allah katinda günah mi islemis oluruz ???


  Paylaş
  Kadın eşinden geçmişini gizleyebilir mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Buyur kardeşim benzer sorulara
  hocalarımızın verdiğ cevaplara bakabilirsin
  hayırlarla

  --------------

  SORU: Daha önce zina ettiğini bilmediğim, eğer zina varsa evlenmeyecek birini kaybetme korusuyla saklansa haberi olmasa günahı ne olur?

  CEVAP:
  Zina büyük bir kusurdur. Evlenmeye ehil insan olmaya bile manidir. Ama fıkıh kuralı olarak zikredecek olursak, daha öncesinde zina etmiş olmak nikâha mani değildir. Zina edenle evlenilebilir. Gizlemeye gelince bu bir vicdan meselesidir. Zina eden biri, muhteşem bir tevbe ile o hatayı örtmemişse onun yüzünden okunur yaptığı iş. Ama ilke olarak, Allah’ın affettiklerini gizlemek esastır. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız


  --------------------------------------

  Soru
  18 yaşında iken evli biri tarafından kaçırıldım, dönünce de ailemin yüzüne bakamamak endişesiyle "Aileme zarar gelmesin" diye ondan davacı olmadım.
  Ailem beni o halde kabul etti. 1 yıl sonra başkasıyla evlendim ama onunla anlaşamadım 1 yıl sonra boşandım. 17 senedir ailemin yanındayım. Geçmişte yaşadıklarıma çok pişmanım. Allah'a karşı tövbeliyim, namazımda, niyazımdayım. Dini görevlerini yerine getiren biriyle evlenmek istiyorum. Evleneceğim kişiye resmi evliliğimi anlatırım ama ilk birlikteliğimi anlatırsam yanlış anlaşılmaktan korkuyorum. Anlatmam gerekir mi? Hacca da gittim. İçi başka, dışı başka olmak istemiyorum. (Rumuz: Kader)

  Cevap
  Başınızdan geçen olayda bir kaçırılma/zorlama var, bir mağduriyetiniz söz konusu, bir çeşit tecavüze uğramışsınız. Kendi iradenizi kullanarak bir günaha girmiş değilsiniz.
  Daha sonra tövbe istiğfar etmişsiniz, dini bir hayat yaşıyorsunuz, mazbut ve iffetli duruşunuzu muhafaza ediyorsunuz.
  Allah'ın bir ismi "Gaffar"dır, günahları bağışlar, bir ismi de "Settar"dır, günahları, çirkinlikleri örter. Allah'ın örttüğünü, kulun açması bu açıdan doğru olmaz.
  Bunun için başa gelen çirkin olaylar olduğu geçmişte kalmalı, bugüne taşınmamalı. Çünkü yapılan günahları, yanlışları anlatmak bir çeşit yarayı deşmektir, geçmişi kurcalamaktır, durup dururken kendinizi ele vermektir.
  İşlenmiş olan günahları bir başkasına anlatmama konusunda Peygamberimizin ciddi bir uyarısı vardır. Buyururlar ki:
  "İşlediği günahları açığa vuranlar dışında, ümmetimin tamamı affedilmiştir. Bir adamın gece kötü bir iş yapıp, Allah onu örttüğü halde, sabahleyin kalkıp:
  "Ey falan! Ben dün gece şöyle şöyle yaptım" demesi açık günahlardandır. Oysa o kişi, Rabbi kendisinin kötülüğünü örttüğü halde geceyi geçirmişti. Fakat o, Allah'ın örttüğünü açarak sabahlıyor."
  ***
  Allah o kişinin işlediği günahı örtmüştür ve affetmiştir. Tekrar onu açığa çıkarmanın, başkasına anlatmanın kime ne faydası olabilir, eline ne geçer?
  Evlendiğiniz kişi laf arasında geçmişinizle alakalı bir şeyler sorsa bile "doğruculuk" yapıp veya belirttiğiniz şekilde "İçi başka, dışı başka olmak istemiyorum" diyerek yaşadıklarınızı anlatmayın. "Yalan mı, söyleyeyim, Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayayım" gibi bir yanlışa düşmeyin.
  Unutmamamız gereken bir ölçü vardır:
  "Her sözün doğru olmalı; fakat her doğruyu söylemek doğru değildir."
  Bize gelen mesaj, mail, mektuplarda, gençliğinde yaşadığı ilişkileri evlendiği kişiye anlatanların çok zor durumda kaldıklarını, eşlerinin kendilerine "sâbıkalı" olarak baktıklarını, aradaki sevgi ve sadakatin zedelediğini dile getiriyorlar.
  Çünkü yeni bir yuva kurma hazırlığına girmeyi düşündüğünüz için temiz bir sayfa açacaksınız, bu sayfayı lüzumsuz yere karalamaya, lekelemeye ve buruşturmaya gerek yoktur.
  Bunun için yeri geldiğinde duygularınıza hakim olmaya, yerine göre sessiz kalıp geçiştirmeye gayret edin.

  Mehmet Paksu 3. 3
  Yani eger bir kul isledigi günahindan ötürü cok pismansa ve tövbe ediyorsa, o günahi esini kaybetmemek icin gizleyebilir öyle mi ?
  Mesela biri zinaya yaklasmissa (ama zina yapmamissa) ve cok üzgün olup pismansa, baska biriyle evlenme niyeti olsa ona bunu anlatmadigi icin bu kul hakki olmaz mi ? 4. 4
  Alıntı Bircan_56 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yani eger bir kul isledigi günahindan ötürü cok pismansa ve tövbe ediyorsa, o günahi esini kaybetmemek icin gizleyebilir öyle mi ?
  Mesela biri zinaya yaklasmissa (ama zina yapmamissa) ve cok üzgün olup pismansa, baska biriyle evlenme niyeti olsa ona bunu anlatmadigi icin bu kul hakki olmaz mi ?
  Evet kardeşim anladığın gibi,
  tövbe etmek şartı ile Allah (c.c)ın affettiklerini
  gizlemek usul olarak esas alınmıştır.
  ama vicdani boyutu senin bileceğin birşey
  söyleyip söylememe konusunda muhayyersin

  Gizlemeye gelince bu bir vicdan meselesidir. Zina eden biri, muhteşem bir tevbe ile o hatayı örtmemişse onun yüzünden okunur yaptığı iş. Ama ilke olarak, Allah’ın affettiklerini gizlemek esastır. Allah’a emanet olun.
 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Selamun aleykum 3 sene önce biriyle çiktim bana cinsel fotograflar gondertti gonderdim bu fotolari 3kisi daha gordu sonraki ciktigimda zorla sevgili olcaz dedi ve foto istedi oda ayni seklde gordu ben napicam bilmiyorum suan hayatmda biri var cok iyi ve ben gercekleri soyliyemiyorum korkuyorum evlencemz zaman problem ckarsa diye ben boyle bi insan dgldim acil cvp istiyorum yardm edin lutfen 6. 6
  Kayıtsız Üye
  sizi tehdit edene boyun eğmeyiniz 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Selamun aleykum!!hepinize Allahin selami olsun!!benim cook onceden yani kocami daha tanimadan once beni seven 1oglan vardi hic sevmedim ama belkide kismetim budur diye onu sadece arkadasca gordum 10dakkikalik ama hic uyum yok diyip vaz gecdim coooooook sakaci hatta dalga geciyor hayatiyla diye uyum yok dedim bunun sadece beni sevdiyi ve 1kac kes konusdugumuz kismini biliyoo gunahmi??hepsini en basdan soylemelimiyim??kocam coook ciddi korkuyorum kaybederim diye!!(( 8. 8
  eşinden geçmişini saklamak
  kocam coook ciddi korkuyorum kaybederim diye!!((

  cinsel ilişki yani zina yaşanmamışsa hiç söylemeyin
 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Ben 19 yaşındayım. 1yillik evliyim. evlenmeden önce hatalarim oldu.babasiz büyüdüm. erkek sevgisine hasret büyüdüm. beni bir erkeğin kandirmasi cok kolaydi yani.her defasında sevildigimi yanliz olmadığımı sandım.zina yapmadim. Ama bir değil bir çok erkekle yakinlastim.bekaretimi kocama sakladim. Çok pismanim hatalarim için .kocam bana her sorduğun da bana ilk dokunan sensin derken vicdanim sizliyor.soylersem kaybederim.esim benim için dünyadaki herşey. benim bunu eşimden saklamam kul hakkına girermi? 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Ben 19 yasındayım. Bi erkeği sevdim ona güvendim. İlerde evlenmek için bekaretimi istedi. Bana evlilik sözleri verdi bende kabul ettim. Ama beni yüzüstü bıraktı. Kandırdı beni. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kızlık zarımı diktirmek istiyorum. Bunun günahı nedir lütfen yardımcı olun. 11. 11
  Kader

  Cevap: Kadin esinden gecmisini gizleyebilir mi ?

  Selam bende sakladım günahı nedir acaba


  Muminem Cevap: Kadin esinden gecmisini gizleyebilir mi ?

 12. 12
  Ben 19 yaşındayım. 1yillik evliyim. evlenmeden önce hatalarim oldu.babasiz büyüdüm. erkek sevgisine hasret büyüdüm. beni bir erkeğin kandirmasi cok kolaydi yani.her defasında sevildigimi yanliz olmadığımı sandım.zina yapmadim. Ama bir değil bir çok erkekle yakinlastim.bekaretimi kocama sakladim. Çok pismanim hatalarim için .kocam bana her sorduğun da bana ilk dokunan sensin derken vicdanim sizliyor.soylersem kaybederim.esim benim için dünyadaki herşey. benim bunu eşimden saklamam kul hakkına girermi?

  Selam bende sakladım günahı nedir acaba
  Yüce Mevla bizim başka insanlardan gizlediklerimizi de bilir açığa vurduklarımızı da bilir.Allah açığa vurmadıysa açığa çıkmasını istemedi demektir. Samimi şekilde dövme ettikten sonra inşallah temizlenmiş olursunuz. 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Merhaba neolur yardim edin allah rizasi icin. Çok caresizim 3 sene önce erkek arkadasimla zina yaptm ve beni yüz üstü birakti.şuan bi sevgilim var evlilik yoluna gidiyrz. Onu tanidigim gunden beri huzurluyum. Tovbe ettim namaz kiliyorum oda ayni sekilde.allah yolunda bir insan ama zamaninda oda zina yapmis ve tovbe etms.Ama evlenecegi insanin kesinlikle bekareti olmasi gerekiyoms.çok kişiden bu yüzdn ayrildgni söyledi.eğer bn söylersem bundan kesinlikle eminim benden ayrilir ve farkli biri olarak görür bnde söylemek istemiyrm utaniyrm. Bana sordu kizmisin diye evet dedim sizce ne yapmaliyim.kizlik zari diktirsem günah olur mu ya da ayrilmam mi gerekiyor. Bunu ona söyleyemem gizliyrm çünkü bunu benden boyle bsy yapms oldgmu beklemiyor .lütfen yardimmm 14. 14
  Kayıtsız Üye
  bn bir yillik evliyim ve esimden hem sigara ictigimi gizliyorum hemde gecmis gecmis olan yasantimi gizliyorum bunlari ogrenmesini hic istemiyorum biliyorum ogrenecek olursa yollarimiz ayrilir bnde buyuk yeminler ediyorum gunahi nedir allah rizasi icin soyleyin bn can tanemi cooook seviyorumzina eden kadın kocasına söylemeli mi,  eşinden geçmişini saklamak,  islamda kadının gecmişi ,  bekarken zina ettiğini kocasından gizleyen kadının durumu,  geçmişi gizlemek,  zina yaptığını gizlemek,  zina yaptığını eşinden saklamak