Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Arkadaşlarımın mahremsiz olarak bizimle yolculuk yapmaları doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Arkadaşlarımın mahremsiz olarak bizimle yolculuk yapmaları doğru mudur?

  Reklam
  SORU: Biz Şırnak’ta oturuyoruz. Evliyaullahtan bir zatı ziyaret için araba ile yola çıksak, ben eşim ve benim 3 bayan arkadaşım olsa, 90 km’yi aşkın bir yola çıkabilir miyiz? Arkadaşlarımın eşleri bu konuda izin veriyorlar ama benim içim rahat olmadı. Biz hanefi mezhebindeniz. Benim eşim yanımda ama o arkadaşların vebali benim ve eşimin üzerinde mi olur düşüncesi var.. Arkadaşlarımın mahremsiz olarak bizimle yolculuk yapmaları doğru mudur?

  CEVAP:
  Bir bayanın seferilik mesafesi kadar bir yolu mahremi olmadan kullanması caiz değildir. Eşinizin varlığı onlar için bir ruhsat değildir: sizin onları teşvik etmeniz anlamına gelebilecek tavırlarınız da sizi vebal altına sokabilir. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Arkadaşlarımın mahremsiz olarak bizimle yolculuk yapmaları doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Başkasının mahremi ya da eşi olan kişi bir başkası için yabancı hükmünde olduğu için diğer bayanların yolculuk mahremiyetine gireceği için tavsiye edilmemektedir.