Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Hürmet-i Müsahare hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hürmet-i Müsahare hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  Yakında evleneceğim İnşaallah. Ama Hürmet-i müsahare konusunu okuduktan sonra şöyle bir düşünce beni sardı: \"Kız istemeye gittiğimizde annesinin elini öperken şehevani duygular hissettim mi acaba\". El öperken annesini tanımıyordum. Oturduktan sonra genç ve güzel bir kadın, annesi değildir diye düşündüm. Simdi ise öyle düşündüm acaba el öperken bir şey mi oldu diye düşünüyorum, otururken elimle önümü kapattım mı diye düşünüyorum, ne yapmalıyım?
  Kullanıcı: samet1661 | Tarih: 23-Temmuz-2007, Saat: 18:40:33
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Şüpheyle amel edilmez. Kesin bir bilgi yok ise vesvese yapmak yersizdir. Dokunma anından sonra şehvetin uyanmasıyla da haramlık ortaya çıkmaz. Yalnızca el öpme gibi kısacık bir sürede şehvet hissinin oluşması zor bir durumdur.

  Dokunma yoluyla haramlık şu şartların bir arada bulunmasıyla meydana gelir:

  1. Erkek kadının bedeninin herhangi bir yerine dokunduğunda dokunulan yerde elbise olmamalı, çıplak ten olmalı. .

  2. Kadının üzerinde elbise bulunuyor, fakat dokunduğunda vücudun sıcaklığını hissediyorsa, elbise ince olduğu için sıcaklığına mâni olmuyorsa.

  3. Dokunma kadının saçına olmuşsa, bu dokunma sarkan saça değil de başın üzerindeki saça olmuşsa,

  4. Dokunmada şehevî hissin bulunması. Bu, erkekte âletinin hareketi, dikleşmesi; kadında ise kalbinin hareketi ve lezzet duymasıdır.

  5. Alınan lezzetin dokunmaya yakın olması. Dokunduktan sonra lezzet alıyor, şehevî hissi uyanıyorsa;, bu, haramlığa sebep olmaz.

  6. Dokunulan kadının dokuz yaşından aşağı olmaması. 'Bütün bu şart ve haller bir-arada bulunursa haramlık sabit olur, aksi takdirde birinin olmamasıyla hurmet-i müsahere gerçekleşmez.


  Paylaş
  Hürmet-i Müsahare hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı durumları değerlendiren şeytanın vesveseleri bulunmaktadır. Evlenilecek kızın annesine karşı haramlık söz konusu olamaz. Onun annesi sizin de anneniz sayıldığından elini öpmek caizdir.