Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Gerdek gecesine özel bir dua var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gerdek gecesine özel bir dua var mıdır?

  Reklam
  GERDEK GECESİNE ÖZEL BİR DUA VAR MIDIR?

  Abdullah İbn Mes’ud radıyallahu anh’dan gelen bir rivayete göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
  “(Düğün gecesi) gelin damadın yanına girdiğinde, damat namaza kalkar, gelin de onun arkasında durur ve birlikte iki rekât namaz kılarlar. Ardından erkek şöyle dua eder:

  اَلّلهُمَّ بارِكْ لِي فِي أَهْلِي وَبارِكْ لِأَهْلِي فِيَّ
  اَلّلهُمَّ ارْزُقْهُمْ مِنِّي وَارْزُقْنِي مِنْهُمْ
  أَلّلهُمَّ اجْمَعْ بَيْنَنا ما جَمَعْتَ فِي خَيْرٍ وَفَرِّقْ بَيْنَنا إِذا فَرَقْتَ إِلى خَيْرٍ.
  OKUNUŞU: Allâhümme bârik lî fî ehlî ve bârik li ehlî fiyye
  Allâhümme’r-zuknî minnî ve’r-zuknî minhum
  Allâhümme’c-ma’ beynenâ mâ cema’te fi hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferakte ilâ hayrin.
  ANLAMI: “Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. ِAllahım! Eşimin benden rızıklanmasını (faydalanmasını) benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.” (Ali b. Ebu Bekir el-Heysemi, Mecmau’z-Zevaid ve Menbe’ul-Fevaid, c.4, s: 291-292)
  Bu rivayet, senedinde bulunan bazı kimselerden dolayı zayıftır. Taberâni’de geçen ve buna göre daha sağlam olan rivayette ise bu dua Peygamberimizin değil; bizzat Abdullah İbn Mesud’un tavsiyesi olarak geçmektedir. (Bkz: Heysemî, a.g.e, c: 4, s: 292)


  Paylaş
  Gerdek gecesine özel bir dua var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gerdek gecesinde çiftlerin kalkıp namaz kılıp dua etmeleri onlar için hayırlıdır. Namazdan sonra erkek peygamber efendimizin tavsiye ettiği duayı okuyarak bitirirler.gerdek namazi