Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Estetik caiz mi değil mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Estetik caiz mi değil mi?

  Reklam
  Estetik caiz mi değil mi?
  Kişinin doğuştan ya da sonradan oluşan kusurlarını görerek psikolojik olarak kendisini kötü hissetmesi durumunda estetiğin caiz olduğunu açıklayan Prof. Dr. Karaman, modaya uymak için yapılan estetiğin ise caiz olmadığını belirtti.

  HAMİT ETEEVRANS - İSTANBUL
  Dış görünüşünden memnun olmayanlar veya doğuştan gelen kusurları düzeltmek isteyenler estetik ve plastik cerrahlara akın ediyor. Estetik yaptırmanın bilimsel ve dinsel boyutunun tartışıldığı bugünlerde İslam hukukçuları ile bilim adamları tartışmalara son noktayı koydu. Psikolojik anlamda kişinin doğuştan ya da sonradan oluşan kusurları görerek kendisini kötü hissetmesi ve bunu takıntı hale getirmesi sonucunda estetik ameliyat yaptırmanın dinen caiz olduğunu açıklayan İslam hukukçusu Prof. Dr. Hayrettin Karaman, tıbbi ve estetik bakımından normal bir burnu moda olan şekle uydurmak için ameliyat olunmasının ya da sağlıklı dişlerin modaya uygun hale getirilmesinin caiz olmadığını söyledi.

  İnternational Hospital Estetik ve Plastik Anabilim Dalı Başkanı Op. Dr. Nuri Soysal ise, kişinin vücuduyla (doğuştan ya da sonradan kaza geçirmiş) ilgili kendisini kötü hissetmesi halinde estetik ameliyatlarının zaruri olduğunu, ancak güzelleşmek isteği sonucunda yapılan ameliyatların ise kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapıldığını söyledi.
  Karaman: Tedavi hükmündedir
  "Hz. Peygamber vücuduna dövme yaptıran ve yapana, sağlıklı dişleri yontarak şeklini değiştirenlere ve bunu yaptırana lanet etmiştir" diyen Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Allah'ın yaratılıştan verilmiş özellik ve şekilleri değiştirme manasında süs ve makyajı, değiştirmeyi yasakladığını ve bunu şeytani saydığını belirtti. Plastik ve estetik ameliyatının bazı durumlarda farklı olduğunu ifade eden Karaman, şöyle devam etti:
  "İnsanın psikolojisini etkileyecek, kendisinde takıntı meydana getirecek, toplum içinde kendisini rahatsız hissettirecek durumda olan bir uzvun estetik ameliyatı caizdir. Bu tedavi hükmündedir. Mesela bir kişinin burnu doğuştan normal ölçülerden oldukça büyükse ve bu durum kişinin psikolojisini bozuyorsa o kişinin bu durumda ameliyat yaptırması caiz oluyor. Ancak, burnunda herhangi bir sorun olmamasına rağmen moda diye burun estetiği yaptırmak caiz değildir."
  Plastik kelimesinin yoğrulabilir ve şekillendirilebilir anlamına geldiğini belirten Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Nuri Soysal ise, bunun vücudun her bölgesine uygulanabildiğini söyledi. Estetik ve plastik cerrahi yönteminin, problemleri düzeltmeye dayalı bir bilim dalı olduğuna dikkat çeken Soysal, bunun özellikle görsel anlamda kullanıldığını ifade etti.
  'Estetik, mutluluk için yapılıyor'
  İnsanların kendileriini psikolojik anlamda mutlu etmek veya daha güzel hissetmek için bu bilimden faydalandığını dile getiren Soysal "Vücutta oluşmuş deformeye göre vücudun her alanında yapılıyor. Doğuştan kepçe kulakları ve burun yamukluklarını düzeltiyoruz. Ama hepsinin yapılması gereken bir yaş sınır vardır. Kepçe kulaklı birine 5 yaşında, burun estetiğini kızlarda 16-17 yaşlarda, erkeklerde ise 17-19 yaşlarda yapıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin estetik ve plastik cerrahi alanda oldukça iyi durumda ve dünya standartlarından çok daha iyi bir yerde olduğunu ifade eden Soysal, Türkiye'ye ameliyat olmak için Avrupa ülkeleri, Amerika ve Kanada'dan hastalar geldiğini vurguladı. Soysal, şöyle devam etti: "Bu alanda sürekli gelişen yöntemler oluyor. Bu bilim dalında ameliyat teknikleri zamanla değişiyor. Hastalar doktor seçerken doktorun daha önceceki hastalarıyla ilgili bulguları değerlendirmesi ve hastalığını iyi analiz etmesi gerekiyor. Beklentilerini ve ne istediğini iyi bilmesi lazım. Sonuçta estetik mutluluk için yapılan yöntemdir."


  Paylaş
  Estetik caiz mi değil mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Güzel görünmek ve dikkat çekmek amacıyla yapılan herhangi bir estetik caiz değildir. Sağlık konusunda herhangi bir yerinden şikayetçi olan kişilerin estetik yapmasında bir mahzuru yoktur.doguştan burundaki şekil bozukluğunu düzelttirmek caiz midir,  estetik operasyonlrın dini boyutu,  estetik yaptırmanın dini boyutu,  Burnu buyukse estetik yapmasi caiz midir