Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Göz Zinası nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Göz Zinası nedir?

  Reklam
  Göz Zinası
  Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
  "(Ey Resûlüm), Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan beri alsınlar ve ırzlarını zinadan korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, onların bütün yaptıklarından haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, ziynetlerini (süslerinin takılı olduğu boğaz, gerdan, baş, kol, bacak ve kol gibi yerlerini) göstermesinler. Ancak bunlardan görülmesi zaruri olan (yüz, el ve ayaklar) müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar..."
  (Nur Suresi : 31)

  Yukarıdaki ayetler erkek olsun kadın olsun bütün müslümanlara zinanın haram kılındığını bildirmektedir. Ayrıca, yine hem erkek hem kadınlara, kendilerini zinaya götürecek davranışlardan sakınmaları emredilmektedir. Yine bu ayetlerden insanı zinaya sürükleyen en önmeli şeyin şehvetle namahreme bakmak olduğu öğrenilmektedir. Bu nedenle Allah Teâla, erkek kadın bütün müminlere gözlerini haramdan sakınmalarını, yani namahreme bakmamalarını emir ve tavsiye buyurmuştur.
  Bakış zinanın başlangıcıdır. Bunun için gözü korumak mühimdir, "Bakıştan ne olur" diyerek bu konuda aldırmazlık gösterenler sonunda büyük felaketlerle karşılaşırlar. Kasdi olmayan ilk bakıştan, kişi sorumlu tutulmamıştır. Fakat tekrar tekrar bakmak yasaklanmıştır.
  Bu konuda Hz.Peygamber şöyle buyurmaktadır: "Birinci bakış, sana ama ikincisi aleyhinedir."
  Yabancı erkek ve kadınların birbirine göz kırpmaları, kadının gözlerini süzmesi, gözlerin zinasıdır.
  Şurası unutulmamalıdır ki; şehvetle bakışın "zina" olarak ifadesi hakiki manada cinsi temasla meydana gelen zina olmayıp, belki zinaya götüren en önemli sebeplerden biri olduğunun anlatılması sebebine bağlıdır. Bunun için "göz ve dil zinası" olarak bildirilen durumların "hakiki zina" ile bir tutulması mümkün değildir.
  Bir göz ki, anın olmaya ibret nazarında
  Ol sahibinin düşmanıdır baş üzerinde

  Kaynak:
  1) Şamil İslam Ansiklopedisi
  2) İslamda Kadın ve Aile, Mehmet Emre
  Paylaş
  Göz Zinası nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zinanın gerçekleşebilmesi için fiziken yakınlık kurmaya gerek yoktur. Göz zinası da haramlardandır ve ayetlerle yasaklandığı belirtilmiştir. Tesadüfen bakılan ilk bakış Allah'tan ikinci bakış ise şeytandandır. Bu nedenle bakışlara dikkat etmek gerekir.