Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadın erkeğin tenine dokunursa abdesti bozulur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın erkeğin tenine dokunursa abdesti bozulur mu?

  Reklam
  Kadın erkeğin tenine dokunursa abdesti bozulur mu?
  Hanefi Mezhebine göre kadın erkeğin tenine dokunsa abdesti bozulmaz. Bu meselenin kitap ve sünnetten delili şöyledir:
  Abdestin ve guslün farzlarını, hangi durumlarda abdest ve gusül alınması gerektiğini bildiren Maide Suresinin 5. ayetinde, "... kadınlara dokunmuşsanız" manasında "Ev lamestümü'n-nisa" ifadesi geçiyor. buradaki "lems'i (dokunmayı)" Şafii mezhebi lügat ve mecaz manasında kullanıyor. Bu kelimenin lugat manası, elle dokunmak, yoklamak, tenlerin birbirine değmesi" şeklindedir. Hanefi mezhebi ise, "lems'i" cinsel ilişki manasında tefsir ediyor, bu durum da abdesti deği, guslü gerektiriyor.

  Hanefi mezhebi, dokunmakla abdestin bozulmamasına Hz.Aişe Validemizin (r.a.) rivayet ettiği şu hadisleri delil olarak getiriyor:
  • "Resulullah (a.s.m.) hanımlarından birisini öper, sonra da abdest almadan namaza dururdu"
  • "Önünde cenaze gibi boylu boyuna uzanmış yatmış halde Resulullah (a.s.m.) namaz kılardı. Vitir namazını kılmak istediği zaman da ayağıyla bna dokunurdu."
  • "Bir gece Resulullah (a.s.m.) yatağında bulamadım. aramaya çıktım, mescitte gördüm. Namaz kılıyordu. secdede ayaklarını dikmiş haldeydi. Ayaklarının altına elimle dokundum."

  Kaynak:
  Aileye Özel Fetvalar, Mehmet Paksu, Nesil Basım Yayın, Cağaloğlu - İstanbul  Paylaş
  Kadın erkeğin tenine dokunursa abdesti bozulur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın veya erkek eşlerinin tenlerine dokunması ile abdestin bozulacağı bilgisi yer almaz. Bu durumda kadın veya erkekte fark etmez her ikisinin de bozulmaz.karı koca birbirine dokunursa,  KADIN PENİSE DOKUNURSA,  koca eşine dokunursa,  kadin kocasisina dounursa abdest,  eşlerin birbirine dokunması abdesti bozar mı,  kadınınnkıcası cinsel yerlerine dokunursa gusül gerekirmi,  eşler birbirine dokunur sa gusül gerekir mi