Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Abdestli iken bir bayanla el sıkışırsak yada yanak yanağa öpüşürsek abdestimiz bozulur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdestli iken bir bayanla el sıkışırsak yada yanak yanağa öpüşürsek abdestimiz bozulur mu?

  Reklam
  Abdestli iken bir bayanla el sıkışırsak yada yanak yanağa öpüşürsek abdestimiz bozulur mu?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Hanefi mezhebinde kadına temastan dolayı abdest bozulmaz. Ancak bu dokunma ve öpme neticesinde cinsel organdan herhangi bir sıvı gelirse abdest bozulur.

  Mahrem olmayan kadına bakmak haram olduğuna göre, onlara dokunmak veya tokalaşmak mutlaka haramdır. Peygamber'e (sav) biat eden kadınlar dediler ki: Ey Allah'ın Resulü, biat ederken elimizi tutmadınız. Peygamber (sav) kadınların elini tutup tokalaşmam, buyurdu (1). Hazreti Aişe (ra) biat ile ilgili şöyle buyuruyor: Allah'a yemin ederim ki Resûlüllah'ın eli bir kadının eline dokunmadı. Sadece sözle onlardan biat aldı" (2).

  Peygamber (sav) bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: "Sizden biriniz, başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır." İslâm dini, kadınla tokalaşmayı yasaklamakla kadını tezyif etmiyor. Bilakis şerefini kurtarıyor. Kötü niyetli kimselerin şehvetle el uzatmasına engel oluyor.

  1-Ahmed bin Hanbel, Nesâî, İbn Mâce
  2-Müslim
  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 170
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Abdestli iken bir bayanla el sıkışırsak yada yanak yanağa öpüşürsek abdestimiz bozulur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde kadının erkek ile erkeğin de kadın ile tokalaşıp öpmesi caiz değildir. Kendisine helal olmayan birisiyle tokalaşan kişinin abdestini tazelemesi tavsiye edilmektedir.bayanla tokalaşmak abdesti bozar mı,  yanaktan öpmek abdesti bozar mı,  tokalaşmak abdesti bozar mı,  kadınla tokalaşmak abdesti bozar mı,  Tokalasmak abdest bozarmi,  kadinla tokalasmak abdesti bozarmi,  erkekle tokalaşmak abdesti bozar mı