Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Ben nefis perdesini araladım kapatamıyorum; tövbe ettiğim halde tutamıyorum. Nefsin şerrinden kurtulmak için ne yapmalıyım? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ben nefis perdesini araladım kapatamıyorum; tövbe ettiğim halde tutamıyorum. Nefsin şerrinden kurtulmak için ne yapmalıyım?

  Reklam
  Nefsin şerrinden kurtulmanın önemli bir kaç yolu vardır.

  Birincisi: Riyazet yapmak, sık, sık oruç tutmak, farzların yanında nafile ibadetleri de yerine getirmek suretiyle, kalbi takva dairesinde bulundurup güçlenmesini ve nefse mağlup olmamasını sağlamaktır.

  İkincisi: Her an Allah’ın kendisini görmekte ve teftiş etmekte olduğunu, melekler tarafından her şeyinin görüntülenip kayıt altına alındığını ve mahşerdeki büyük mahkemede aleyhinde şahitlik edecek birer belge olduğu bilgisini iyice hazmetmek, özümsemek gerekir. Bizim tecrübelerimize göre, bu asırda ilmî yoldan bu perspektifi sağlayan eserlerin başında -iman hakikatlerini çok güzel bir mantıkla ders veren- Risale-i Nur külliyatı gelmektedir. Bu eserler, denemeye değerdir.

  Üçüncüsü: Her zaman ölümü hatırlatan, Allah’ı hatırlatan bir çevrede bulunmaktır. Bilindiği üzere, genel anlamda insanı cehenneme davet eden dört şey vardır:

  a. Fanî, geçici ve de aldatıcı olan dünya.

  b. Kur’an’da “Garur = çok aldatıcı” olarak vasıflandırılan şeytan.

  c. Her zaman kötülüğü telkin eden, terbiye edilmemiş nefs-i emmare.

  d. Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz gafil arkadaş.

  Bu dört aldatıcının tuzaklarına düşmemek için, bunlardan uzak durmak gerekir. Bu ise, sevgililerin değişmesine bağlıdır:

  Fani dünya yerine, bakî cenneti tercih etmek.

  Şeytanın kapılarını kapatan ve ahiretin kapılarını açan sağlam iman ve salih amelin sevdalısı olmak.

  Kötülülüğü telkin eden nefs-i emmareyi dizginlemek için, onun arzu ve istekleri yerine, imanlı kalbin, şuurlu akl-ı selimin arzularını yerine getirmek.

  Gafil insanlar yerine, kalbi uyanık imanlı arkadaşlar bulmak.

  Bu maddeler birer meşktir, daha pek çok hakikatle aşk edebilirsiniz.

  sorularla islamiyet  Paylaş
  Ben nefis perdesini araladım kapatamıyorum; tövbe ettiğim halde tutamıyorum. Nefsin şerrinden kurtulmak için ne yapmalıyım? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gafil insanlar yerine, kalbi uyanık imanlı arkadaşlar bulmak.
  amin inşallah...........nefsin şerrinden korunmak için dua,  kadın şerrinden korunmak için dua,  kadınlarda nefis,  kadında kaç nefis vardır,  kadınların şerrinden korunmak için dua,  kadında nefis,  nefsin şerrinden kurtulmak için dua