Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Lohusalık halinin süresi ne kadardır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Lohusalık halinin süresi ne kadardır?

  Reklam
  Lohusalık halinin süresi ne kadardır?  Lohusalık halinin süresi:

  Lohusalık halinin en azı, bir ân olsun kan gelmesidir; en çoğu ise kırk gündür. Bu süreyi aşan kan akıntısı, ilk doğum yapan kadın hakkında aşan süredeki kan istihaze (bir damar çatlama, bir hastalıktan dolayı gelen) kanı sayılır. Birkaç doğum yapıp lohusalık süresi belirlenmiş olan kadın hakkında ise belirlenmiş süreyi aşan süredeki kan, istihaze kanı sayılır. (Siraciyye - El-Muhit - Fetâvâ-yi Hindiyye.)

  a) Kırk günün başında ve sonunda görülen iki kan arasında meydana gelen duraklama, yani kanın kesilip temizlik halinin başlaması da belli süre içinde ve iki kan arasında meydana geldiği için lohusalık hali sayılır. Bu, İmam Ebû Hanîfe'ye göredir. İsterse bu duraklama on beş gün ya da fazla bir süre devam etmiş olsun, fark etmez. Fetva buna göredir.

  b) Her doğumda değişen lohusalık süresi:

  İmam Ebû Yusuf'a göre, ikinci doğumda değişen lohusalık süresi, birinci doğumdaki süreyi değiştirmiş sayılır. Örneğin, kadın birinci ya da ikinci doğumunda otuz gün kan gördükten sonra temizlenirdi. Üçüncü doğumunda otuz beş gün kan görürse, bunun beş günü lohusalık kanının dışında tutulmayıp ondan sayılır ve böylece kadının bilinen lohusalık kan süresi otuz beşe yükselmiş olur. (El-Hulâsa - Fetâvâ-yi Hindiyye. )

  (bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/109.)


  Paylaş
  Lohusalık halinin süresi ne kadardır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Lohusalık dönemleri kadından kadına değişmek ile birlikte kesin bir gün sayısı vermek zordur. Fakat büyük alimlerin görüşlerine göre iki mezhebe göre kırk gün diğer mezheplere göre ise altmış gündür.implant kanı istihaze kanı mı sayılır