Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Hayızlı kadınlar, tutmadıkları Ramazan oruçlarını ve kılmadıkları namazları kaza ederler mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayızlı kadınlar, tutmadıkları Ramazan oruçlarını ve kılmadıkları namazları kaza ederler mi?

  Reklam
  Hayızlı kadınlar, tutmadıkları Ramazan oruçlarını ve kılmadıkları namazları kaza ederler mi?

  Ramazan orucu senede bir defa olduğu için, Ramazan ayında tutulmayan oruçların kazasını tutmayı dinimiz emretmiştir. Ancak namaz devamlı olan bir ibadet olması ve her gün beş vakit kılınması hasebiyle kadınlara bir zorluk olmasın diye hayız döneminde kılamadığı namazlarını kaza etmesi gerekmemektedir. Bu da dinimizin bir kolaylığıdır.

  “Muâze anlatıyor: Aişe’ye sordum, dedim ki “Neden adetli kadın orucu kaza ediyor da namazı kaza etmiyor?” “Sen Harûriyye misin?” dedi. “Hayır, Harûriyye değilim, ama soru soruyorum.” deyince şöyle dedi: “Bizim başımıza bu olay gelince orucu kaza etmemiz emredilirdi, ama namazı kaza etmemiz emredilmezdi.” (Müslim, Hayız, 69; Ebu Davud, Taharet, 104; Nesaî, Siyam, 64).


  Paylaş
  Hayızlı kadınlar, tutmadıkları Ramazan oruçlarını ve kılmadıkları namazları kaza ederler mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan günlerinde hayızlı olan bir bayanın oruç ve namaz gibi ibadetlerden uzak durur. Orucu daha sonra kaza etmesi gerekirken namazı kaza etme mükellefiyeti bulunmaz.