Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan İstihaze akıntısı olan hamile bir kadın'ın gelen akıntılardan dolayı her namaz vakti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İstihaze akıntısı olan hamile bir kadın'ın gelen akıntılardan dolayı her namaz vakti

  Reklam
  İstihaze akıntısı olan hamile bir kadın'ın gelen akıntılardan dolayı her namaz vakti çamaşırını değiştirmesi gerekir mi?


  Ben sekiz aylık hamile bir bayanım sarı renkte bir akıntım oluyor sürekli, fercime pamuk koyuyorum ama akıntı pamuktan iç çamaşırıma geçiyor. Hamile olmadan öncede vardı ama bu kadar değildi doktor daha da artar diyor nasıl namaz kılacağımı şaşırdım sürekli iç çamaşırımı değiştiriyorum günlük ped kullanıyorum ama yoruldum ne yapmam gerektiğini ayrıntılı olarak bana yazarmısınız?


  Değerli Kardeşimiz;

  İstihaze akıntısı olan kadın özürlü olduğu, ve istihaze akıntısı devamlı olduğu için her defasında çamaşırını değiştirmesi gerekmez. Bu akıntının kirlettiği yerleri temizlemekle mükellef değildir. Namazını bu şekilde abdest alarak kılabilir.

  Tıp ilmine göre, gebe olunduğu halde normal adet günlerinde daha az miktarda ve daha kısa süreli kanama olur. Halk arasında buna "Üste görme" denir.

  İslam'a göre bu tür kanamlar adet değil özür kanıdır. Hamile kaldıktan sonra adet görülmez.
  Hamile olduğu halde kanaması olan kadın özürlü sayılır ve özürlüler gibi ibadetlerini yerine getirir.

  Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, istihaze akıntısı, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  İstihaze akıntısı olan hamile bir kadın'ın gelen akıntılardan dolayı her namaz vakti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razi olsun, bu konuyu merak ediyordum, gerçekde her vakit ped veya çamasir degistirmek zahmetli olurhamilelikte kanama olması namazı engellermı