Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Fitil kullanmak ve Kadın hastalığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fitil kullanmak ve Kadın hastalığı

  Reklam
  Fitil kullanmak guslü gerektirir mi? Kadın hastalığından dolayı fitil kullanan hanımın hergün boy abdesti alması gerekir mi?

  Gerek ağız, burun, kulak gibi yollardan, gerekse makat veya ön taraftan ilâç kullanılmasıyla abdest bozulmadığı gibi, gusül de gerekmez. Kullanılan ilâcın mahiyetinin değişik olması da bu hükmü değiştirmez. Yani gerek ağızdan alınan hap ve şurup, gerekse burun ve kulağa konan merhem ve damla abdesti ve guslü gerektirmediği gibi, makat ve ön taraftan konan fitil ve benzeri ilâçlar da hiçbir şekilde abdesti ve guslü gerektirmez. Bu arada damardan ve kalçadan yapılan iğnenin hiçbir sûrette abdeste ve gusle zarar vermediğini de belirtelim. İğne yapılan yerden kan çıkmış ise hâliyle abdest bozulur.

  Erkek doktora muayene olan kadının gusletmesi gerekir mi?

  Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa bundan dolayı gusül gerekir.
  Şöyle ki: Kadının fercine plastik âletin sokulması halinde kadın şehvet duymuşsa yıkanması gerekir, duymamışsa gerekmez.

  Bunun için bir kadın, kadın hastalığından dolayı doktora muayene olurken, cinsî bir haz duyarsa bundan dolayı gusül gerekirken, cinsî haz duymazsa hiç bir şey gerekmez. Doktor kadın da olsa, erkek de olsa hüküm aynıdır.1

  1 Reddü’l-Muhtar, 1: 112.

  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalar


  Paylaş
  Fitil kullanmak ve Kadın hastalığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kullanılan herhangi bir ilaç boy abdestini gerekli kılmaz. Tatbik edildiği yerin farklılığı da boy abdestini zorunlu kılmaz. İğne gibi durumlarda kan çıkması sadece abdesti gerektirir.kadın hastalıkları fitil,  fitil hastalığı,  şafiye göre kadının fitil,  kadınhastalığı için fitil,  kadın hastalıklar ve fıtıl,  kadın hastaliklari fitil kullanımı