Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Makyajlı olarak alınan abdest ve kılınan namaz geçerli olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Makyajlı olarak alınan abdest ve kılınan namaz geçerli olur mu?

  Reklam
  Makyajlı olarak alınan abdest ve kılınan namaz geçerli olur mu?  Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı hususunda iki noktaya dikkat etmek gerekiyor.

  Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.

  İkinci nokta ise, kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.

  Oje ise, namazdan önce abdestle alakalıdır. Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu gidermeden nasıl abdest olmazsa, ojeyi gidermeden de abdest olmuyor.

  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalar
  Paylaş
  Makyajlı olarak alınan abdest ve kılınan namaz geçerli olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  evet makyaj suyun ten'e değmesine engelse olmazmakyajlı abdest kabul olurmu,  makyajla namaz olurmu,  makyajlıyken abdest kabul olurmu,  oje ile namaz abdesti olur mu,  makyajla abdest kabul olurmu,  namazda makyaşli kılinirmi,  makjaj la gusul abdesti olur mu