Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan İslamda kadınların orgazm olması gusül abdestini gerektirir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda kadınların orgazm olması gusül abdestini gerektirir mi?

  Reklam
  İslamda kadınların orgazm olması gusül abdestini gerektirir mi?

  Değerli Kardeşimiz;


  Evet kadınların orgazm olmaları nedeniyle gusletmeleri gerekir. Bu konuyla ilgili muhtelif durumlar vardır.

  Uykudan kalkan kimse erkek veya kadın, yatak çarşafında veya iç çamaşırında veya butlarında bir yaşlık görse, duruma bakılır: Eğer rü'yada ihtilâm olduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Fakat ihtilâm olduğunu hatırlamıyorsa, Ebû Yûsuf'a göre gusletmesi gerekmez. Çünkü, o yaşlık mezi de olabilir. Kaldı ki, meni bile olsa, şehvetle geldiği bilinmemektedir. İmam-ı A'zam ve İmam-ı Muhammed ise, o yaşlığın meni olmayıp, mezi olduğu kesin bilinmesi halinde guslü gerekli görmezler. Fakat meni veya mezi olduğunda tereddüt edilse veya meni olduğu zannı hâsıl olsa, ihtiyaten gusül gerekir, derler.

  Peygamberimize (asm), “Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa gusül alması gerekir mi?” diye soruldu. Peygamberimiz “Evet gerekir” buyurdu. İhtilam olduğunu hatırlayıp da üzerinde yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Rasülullah “ona gusül gerekmez” buyurdu. Bu arada bir hanım “bunu kadın görecek olsa, kadına gusül gerekir mi?” diye sorunca Rasülullah “Evet kadına da gusül gerekir” buyurdu. (Ebu Davut,Taharet 95 ; Tirmizi Taharet 82)

  Bu vesileyle bazı meseleleri de bilgilerinize arz ediyoruz:

  Şiddetle yerinden kopan ve şehvetle dışarı boşalan meniden dolayı, gusül lâzım gelir. Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet dindikten sonra dışarı akan meniden dolayı ise, İmam-ı A'zam ve İmam-ı Muhammed'e göre yine gusül lâzım gelirse de, Ebû Yûsuf'a göre, gusül gerekmez. Bu kavle göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin, o anda dışarı boşalması önlenir ve şehvet dindikten sonra dışarı akmasına yol verilirse; bu durum guslü gerektirmez. Ebû Yûsuf'un bu görüşünde, misafirlikte veya kış mevsiminde böyle bir durumla karşılaşanlar için, büyük kolaylık vardır.

  Gusül için, cinsî birleşme sırasında, erkeğin tenasül uzvu (penis) ile kadının tenasül uzvunun (vagina) tam birleşmesi gerekmez. Penisin sadece uç kısmının vaginaya girmesi ile, meni aksın akmasın gusül lâzım gelir.  Ön ve arka yoldan birine parmağını sokmak, guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa bundan dolayı gusül gerekir.

  Birini el ile tutmak, okşamak veya bakmak neticesinde meni gelirse, gusül gerekir. Bu durum, erkek için de kadın için de böyledir.

  Rü'yada ihtilâm olduğu halde, dışarı meni akmamışsa gusül gerekmez.

  Bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi akacak olsa, tekrar yıkanması gerekmez.

  Dövülme, ağır bir şey kaldırma gibi sebeblerden dolayı şehvetsiz olarak gelen meni guslü icab ettirmez. İmam-ı Şâfiî ise, bu halde de guslü gerekli görür.

  Gayr-i müslimin biri, cünüp veya hayız veya nifaslı halde iken İslâm'a gelse, kendisine gusül etmek farz olur. Fakat bu haller kendisinde yokken İslâm'a girmesi durumunda, yıkanması ona farz değil, mendubdur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  İslamda kadınların orgazm olması gusül abdestini gerektirir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın ve erkeklerin orgazm olmaları durumlarında onların boy almalarına neden olmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı gelen meni boy abdestini değil normal abdest gerekir.orgazm olmak orucu bozar mı,  orgazm orucu bozar mı,  orgazm olmak abdesti bozar mı,  rüyada boşaldığını görmek,  orgazm abdesti bozar mı,  rüyada orgazm olmak abdesti bozar mı,  rüyada orgazm olmak orucu bozar mı