Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadınların kendi aralarında avreti nasıldır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınların kendi aralarında avreti nasıldır?

  Reklam
  Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı müslüman kadınlar birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat bir gayr-i Müslim kadın, müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması caiz değildir.
  Kadının müslüman bir kadının yanında çocuğunu emzirmesi caizdir.
  Kafir olan kadınlar önünde Müslüman bir hanımın avret yerleri, Hanbelilere göre, mahrem olan erkeğin avret yerleri gibi olup göbek ile diz kapakları arasıdır. Cumhura göre, ev işleri yaparken görünenler dışında, kadının bütün bedeni avrettir.
  Bu ihtilafın dayandığı nokta, Nur suresindeki ilgili ayette kastedilen mananın tefsirindeki farklılıktır. “Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına. (Nur, 31)
  Hanbeliler ile diğerleri demişlerdir ki: bu kadınlardan kastedilenler, bütün müslüman hanımlardır. Müslüman kafir ayrımı yoktur. Dolayısıyla Müslüman olan bir hanımın ziynetini kafir bir kadına açması, Müslüman hanıma açması caiz olan yerler ölçüsünde caizdir.
  Cumhura güre bu kadınlardan kastedilenler, özellikle müslüman hanımlardır. Yani sohbet etme, din kardeşliği gibi özellikleri olan müslüman hanımlardır. Buna göre, müslüman bir hanımın Batıni ziynetlerinden hiç birini kafir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir.(1)
  1- Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II, 164
  Prof. Dr. Vehbe ZUHAYLİ (İSLAM FIKHI ANSİKLOPEDİSİ) Shf:466


  Paylaş
  Kadınların kendi aralarında avreti nasıldır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  saolasın kardes Allah razı olsun