Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Cünüpken Kitap Okumak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cünüpken Kitap Okumak

  Reklam
  CÜNÜPKEN KİTAP OKUMAK

  Cünüp bir kimse yiyip içebilir mi, dini kitaplar dışında kitap ve gazete okuyabilir mi? Sebep yokken cünüp olarak geceleyebilir mi?

  Cünüpken yeme ve içmenin mekruh olduğunu, ağzını çalkalaması halinde ise câiz olduğunu ifade edelim. Bu konuda âdetli ve lohusanın cünüp gibi olmadığını, onlar için yeme ve içmenin mübah olduğu da bilinmelidir.

  Âdetli, lohusa ve cünüp olanlar, Kur`ân-ı Kerimi, ona bitişik olmayan bir kap, veya bez olmaksızın tutamazlar, onun bir âyet kadarm Kur`ân kastıyla okuyamazlar. Bir âyete az parçasm da ihtiyatli olan görüşe. göre Kur`ân kastıyla yine okuyamazlar. Duâ anlamındaki âyetleri duâ maksadıyla okuyabilirler. Kelime atlayarak ve heceleyerek okumaları ise câizdir. Çünkü buna "kıraat" denmez; yasaklanan şey ise kıraattır. Yazıların yarısından çoğu Kur`ân âyetleri, olan, meselâ tefsir kitaplarnı da tutamazlar. Âyetler yarısından az olursa, elini âyetlere sürmeden kitabı tutabilir ve âyetler dışındaki yazıları okuyabilirler. Tevrat, Incil ve Zebur gibi aslı ilâhi olan kitapları okumaları ise mekruhtur. Çünkü onlarda asıllarından birşeyler kalmış olabilir. (Bk. Halebî (sağîr) 38 vd.; Daha geniş bilgi için bk. es-Subki, age. N/301-304) Âyet içermiyorlarsa, gazete, dergi vs. kitap okumaları câizdir. Namaz vaktini geçirmeyecek şekilde, cünüp gecelemek de câizdir.
  İslam Fıkhı Ansiklopedisi  Paylaş
  Cünüpken Kitap Okumak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  adetliiken tecvit ögrenmek için kur'an_ı kerim'edokunabilirmi okuyabilirmi 3. 3
  bir hoca ya sordum unutmaması için adetlli iken kuranı yeni öğrenen bir kişi kuranı okuya bilir dedi.ben tecvit gösteriyorum ögrenen kişiler adetli olursa onlara kur'an okutmamalımıyım. ne yapmamı önerirsinizadetliyken tevcid