Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Gerdek Gecesi Ön Hazırlık Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gerdek Gecesi Ön Hazırlık

  Reklam
  Gerdek Gecesi Ön Hazırlık

  Gerdek gecesinde diğer önemli husus da, ön hazırlığın gelini ürkütecek ve gönlünü soğutacak bir vaziyette olmamasıdır. Bunun için bir de, soyunma sırasında dikkatli olmak gerekir. Bir kere damadın gelini kendi eliyle soymaya kalkması doğru değildir. Gelin ve damat, kendi kendine soyunmalı. Çırılçıplak soyunmak da uygun değildir. Ekseriya gelin, erkeğin karşısında ilk defa çıplak olarak görünmekten ve erkeği çıplak olarak görmekten dehşet ve sıkıntıya düşebilir.

  Soyunma sırasında, utanma duygularının korunması için, bu işin de perdelenmesi gerekir. Bunun için ya lamba söndürülmeli veya az ışıklı gece lambası bulundurulmalı. Çıplak vücutla ortada görünmenin vereceği sıkıntıyı hesaba katmalı. Bu durum edebe de aykırıdır. Âişe validemiz, (Ben Resulullahın edep yerini görmediğim gibi, o da benim edep yerimi görmedi) buyuruyor. Müslüman da bu sünnete uymaya çalışmalı!

  Bazı erkekler, zifaf gecesinde hem kendi vücutlarını teşhir eder, hem de kadını tamamen soyarak, kaba ve hoyratça davranışlarıyla, gelini sıkıntı içinde bırakırlar. Bu çok yanlıştır.

  Soyunma olayında, ayakta büsbütün soyunmaya kalkışmamalı, yalnız üstteki kaba elbiseler çıkartılmalı, iç çamaşırları, yorgan altına girdikten sonra çıkarılmalı.

  alıntı


  Paylaş
  Gerdek Gecesi Ön Hazırlık Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah nasip ederse yakinda ben de bir yuva kuracagim. Bu hususlari da ögrenmen bilgilenmem gerekiyor. Gerdekten önce iki rekat sükür namazini ayri odalar da kilabilirmiyiz?
 3. 3
  Bu önemli ve öğrenilmesi gereken bilgiler için Allahım razı olsun inşallah.... 4. 4
  Alıntı muciZem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah nasip ederse yakinda ben de bir yuva kuracagim. Bu hususlari da ögrenmen bilgilenmem gerekiyor. Gerdekten önce iki rekat sükür namazini ayri odalar da kilabilirmiyiz?
  istediginiz şekilde kılabilirsiniz.

  yazıdaki hükümler kişiden kişiye göre degişir.helal çerçeve içinde uygun olanlar yapılmalı.herkes bir degil.gerdek gecesi soyunma,  gerdek gecesine hazırlık ,  Ön hazırlık,  gerdek gecesi hazırlıkları,  gerdek gecesi ön hazırlık,  gerdek gecesi icin hazirlik,  gerdek gecesıne hazırlık