Diğer Kategoriler ve İslamda ve Dünyada Kadın Forumundan Dünya kadınlarından Salih olanları Hurilerden daha üstündür Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dünya kadınlarından Salih olanları Hurilerden daha üstündür

  Reklam
  Dünyada iken iman etmiş ve salih kullar sınıfına girmiş kadınlar "hûrîler"den de üstündürler. Çünkü onlar bir taraftan şeytanlarıyla, diğer taraftan nefisleriyle mücadele etmek zorundadırlar. Onlar, bu mücadelede galip gelerek, Hakk'ın rızasını kazanmış ve Cennete girmeyi hak etmişlerdir. Huriler ise kendi amelleri dolayısıyla cennete girmiş değiller. Allah onları, diğer nimetler gibi Cennet ehli için yaratmıştır.
  Peygamberimiz Cennetlik kadınları şöyle anlatır:
  "Onların vücutlarının güzelliği ile letafetinden dolayı her birinin baldırındaki kemiğin iliği etinin üstünden görünür. Onların aralarında ne ihtilâf vardır, ne düşmanlık, ne de çekememezlik." (Müslim)
  Peygamber Efendimiz’in (asm) zevcesi Ümmü Seleme validemiz (ra) anlatıyor:
  ‘Ya Resulallah! Allah’ın, ‘İri gözlü hurilerdir ayetini anlatır mısın?’ dedim.
  ‘Onlar beyaz tenli, iri gözlü, karakuşun kanatları gibi sürmelidir’ buyurdu.
  Ya Resulallah! Allah’ın, ‘Sanki o kadınlar birer yakut ve mercandır! ayetini açıklar mısın?’ dedim.
  Resulullah(asm):
  ‘Onlar el değmemiş sedefteki inci gibi güzeldirler buyurdu.’
  Ya Resulallah! Allah’ın, ‘O Cennetlerde iyi ahlâklı güzel kadınlar vardır ayetini açıkla’ dedim. Resulullah (asm):
  ‘Onlar çok güzel huylu ve güzel yüzlüdürler’ buyurdu.
  Ya Resulallah! Allah’ın ‘Onlar toz konmamış yumurta gibidirler ayetini anlat dedim. Resulullah (asm):
  ‘Onlar yumurtanın zarı gibi beyaz ve naziktirler’ buyurdu.
  Ya Resulallah! Allah’ın, ‘Kocalarına sevimli ve birbirlerinin akranlarıdır ayetini anlat’ dedim. Resulullah Efendimiz (asm):
  ‘Onlar dünyada ihtiyar, gözleri çapaklı, saçları ağarmış ve zayıf olarak ölmüşken, Allah onları Cennette bakire, kocalarına sevimli, âşık ve birbirlerinin akranı kılacak’ buyurdu.
  ‘Elbisenin yüzü astarından kıymetli olduğu gibi, dünya kadınları da hurilerden üstündürler’ buyurdu.
  Neden Ya Resulallah? dedim. Resulullah Efendimiz (asm):
  Namazları, oruçları ve takvaları sebebiyle Allah onların yüzlerini nurlandırır. Kendilerine ipek elbiseler giydirir. Onların tenleri beyaz, elbiseleri yeşil, ziynetleri sarı, buhurdanlıkları inci ve tarakları altındır. Onlar şöyle derler: ‘Biz burada ebedî kalacağız. Biz sevimli ve mutluyuz. Asla üzülüp sıkılmayız. Her şeye razıyız.
  Ne mutlu kendilerine eş olduğumuz ve bize eş olan kimselere!
  -Ya Resulallah! Bizim kadınlarımızdan dünyada iki, üç ve dört kocaya varanlar oluyor. Cennette bunların hangisi koca olacak? dedim, şöyle cevap verdi:
  -Ümmü Seleme! O evlendiği erkeklerden huyu en güzelini seçerek (ki o huyu en güzel olanıdır) onu bana eş kıl der. Ümmü Seleme! Huyu güzel olan hem dünyada hem de ahirette mutludur. İki cihanın da mutluluğuna kavuşur.” (Taberani)  Paylaş
  Dünya kadınlarından Salih olanları Hurilerden daha üstündür Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanoğlu yaptığı amellerle hem meleklerden daha üstün hem de şeytandan daha alt bir seviyeye inebilir. Meleklerden daha üst seviyeye çıkarmasını sağlayacak salih amellerdir.salih kullar