Diğer Kategoriler ve İslamda ve Dünyada Kadın Forumundan Kahraman bir türk kadını şehit şerife bacı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kahraman bir türk kadını şehit şerife bacı

  Reklam
  ŞEHİT ŞERİFE BACI


  Şerife bacı kar kış demeden kucağında bebeğiyle düşmüştü kışlanın yollarına… Fakat kaybetti yolunu fırtınada ve sabah

  donmuş cesedini buldular yolda. Ayaktaydı hâlâ...
  Kurtuluş Savaşı'nda eli silah tutanların cephede olduğu sıralarda İnebolu'ya çıkarılan silah ve cephanelerin Kastamonu üzerinden Ankara'ya ulaştırılmasında yaşlı erkeklerle kadınların da insanüstü çalışmaları olmuş, tarihe geçmişlerdir. Bu tarihe geçen kadınlarımızdan biri de Seydilerli Şehit Şerife Bacı'dır. Şerife Bacı 1921 yılının çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Aralık ayında sırtında çocuğu, önünde kağnısısıyla yollara düşmüştür. cephaneler İnebolu’dan Kastamonu kışlasına gidecek; memleketten düşmanı kovmaya çabalayan Mehmetçiğin umudu olacaktı.

  O gün, hava çok soğuktur ve öküzleri aç olan Şerife, kafilenin gerisinde kalmıştır. Tek başına, karlara bata çıka kahraman Türk askerine cephane yetiştirmeye çalışmaktadır yine de. Battaniyesini sırtına almamış mermiler ıslanmasın diye örtmüştür.

  Ve sonunda, soğuğa daha fazla dayanamayan Şerife, Kastamonu dağlarında donarak can verir, çocuguyla birlikte. Ayaktadır, gözleri ileriye bakıyor ve gülümsüyordur. Aynı dakikalardaysa Osman da, bir Yunan kurşunuyla şehit düşer.

  BENDE BİR KASTAMONULU OLARAK Canının evledını vatanını kurtarmak için feda eden Kahraman Şehit Şerife Bacıların Torunları olmaktan büyük bir gurur ve onur duyuyorum.


  Paylaş
  Kahraman bir türk kadını şehit şerife bacı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Türk tarihinde kahramanlıklar anlatılır fakat dikkat edilecek güzel olaylardan bir tanesi de kadınların zor şartlarda ve güçlerini, durumlarını aşan durumlara karşı bile fedakarlıklarda bulunmalarıdır.kahraman türk kadını şerife bacı,  kahraman türk kadınları şerife bacı,  şerife bacının kahramanlıkları,  şerife bacı,  kahraman türk kadini şehi,  şerife bacı nasıl kahraman oldu,  kahraman türk kadınları