Diğer Kategoriler ve İslamda ve Dünyada Kadın Forumundan Kadınlar arasında giyim ölçüsü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınlar arasında giyim ölçüsü

  Reklam  “Kadınların kendi aralarında başı açık ve pantolonla bulunmaları dînimizce câiz midir? Bunun dînimizdeki ölçüsü nedir?”

  Her zaman mümkün mertebe azîmeti, yani emri uygulamada en makbûle geçen şekli esas almalıyız. Bizim için takvâ elbîsesi her zeminde daha makbule şâyândır. Takvâ elbîsesi örtünmede ruhsata değil, azîmete önem vermektir.

  Ancak bazen ruhsattan yararlanmak da bir ihtiyaç halini alabilir. Neticede beşeriz. Her hal ve her şartta azîmeti yaşama imkânı bulamayabiliriz. Böyle durumlarda başkalarına teşvik edici ve kötü örnek olmamaya dikkat etmek kaydıyla ruhsatlardan yararlanabiliriz. Oturup kalktığımız yerin statüsü, bize yakınlığı ve mahremiyet durumu, diğer kadınlar ve çocuklar üzerindeki imajımız, giyinişimizi de, örtünüşümüzü de meşru dâire içinde bile olsa zaman zaman etkiler.

  Şüphesiz Müslüman hanımların özellikle, ahlâkını ve huyunu bilmedikleri yabancı kadınların yanında daha dikkatli olmaları; onların, ziynetleriyle ilgili başkalarına laf taşımalarına imkân verecek ölçüde açık veya şeffaf giyinmemeleri önemlidir. Bu esaslara dikkat etmek kaydıyla, Müslüman kadınların kendi aralarında baş açık ve pantolonla bulunmalarında dînen bir sakınca yoktur.

  kaynak:fıkıh.org


  Paylaş
  Kadınlar arasında giyim ölçüsü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kadının başka bir kadına görünmesi haram sayılmaz. Sadece diz üstünden göğüs bölümüne kadar gösterilmemesi gerekmektedir. Onun dışında kişi istediği şekilde giyinmesinde özgürdür.