Hac ve İlgili Konular ve İslamda Umre Forumundan Medine-i Münevvere’ye Yolculuk Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Medine-i Münevvere’ye Yolculuk

  Reklam
  Medine-i Münevvere’ye YolculukPeygamber Efendimizin kabrini ziyaret etmek, mescidinde namaz kılmak, Onun ve Ashabının yaşadığı yerleri görmek üzere Medine’ye doğru yola çıkan bir hacı, bu ziyaretiyle yalnızca Allah’a yakınlaşma amacı gütmelidir. Çünkü hacının İslami duyarlılığını daha da artıracak olan bir kutlu yolculuk, gerçekten Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanmanın önemli bir vesilesidir. Zira Cenab-ı Hak, Peygamberini ziyarete gelenleri sever ve onların, onun huzurunda yapacakları duaları geri çevirmez. Hz. Peygamber de kendisini ziyarete gelenlere şefaat edeceğini bildirmiştir.

  Yolculuk esnasında, bol bol salatu selam getirilmeli ve Medine’ye yaklaştıkça bu daha da artırılmalıdır. Hacı, bu ziyaretin sıradan bir ziyaret olmadığını düşünerek büyük bir tevazu, saygı ve vakarla Medine’ye girmelidir.
  Medine’ye girerken "Rabbim! Gireceğim yere dosdoğru girmemi sağla; çıktığım yerden de dosdoğru çıkmamı sağla. Bana katından, yardımcı bir güç ver"(46) duasını okuması güzel olur. Evlere yerleşip gerekli ihtiyaçlar giderildikten ve hazırlıklar yapıldıktan sonra, Mescid-i Nebi ve Hz. Peygamber’in kabri ziyarete gidilir.


  Paylaş
  Medine-i Münevvere’ye Yolculuk Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin ayak bastığı ve yaşadığı yerlerden biri olan Medine'ye giderek peygamber efendimizin kabrini ziyaret etmek haca ya da umreye gidenlerin yaptıkları davranışlardandır.