Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Türban ve başörtüsünün farkı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Türban ve başörtüsünün farkı nedir?

  Reklam
  Türban başörtüsü demektir.

  Câhiliyette insanların birçokları terbiye ve edebden yoksundu. Ahlâk, iffet ve namus meselesi lafta idi. Bugün olduğu gibi kadın açılıp saçılıyordu, vücudunu, na mahrem yerlerini göstermekle böbürleniyordu. İlahî rahmet olarak gelen İslâm dini, tefessüh etmiş bu insanlığı ıslah etmek için birtakım emir ve prensipler getirdi. Bunlardan birisi de kadının cilbab ile örtünmesini emreder.

  "Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle! Baş ve boyunlarını örtmek için cilbablarını üzerlerine alsınlar" (Ahzab: 59)

  Cilbab'ın mâhiyeti hakkında birkaç görüş vardır:

  1- Cilbab. bütün vücudu örten uzun gömlek veya entaridir.
  2-Entari üzerine giyilen geniş elbisedir.
  3- Başı. boynu ve çevresini örten atkıdır.
  4- Üst tarafı göbeğe kadar örten ve ridâ denilen örtüdür.

  Sibeveyhrnin üstadı olan Halil; "Bu mânâlardan hangisi kasdedilirse caizdir" diyor. (el-Sîracel-Münir c. 3. s. 271.) Müslüman kadın, el ve yüzü müstesna bütün vücudunu örtmek mecburiyetindedir. Bir kimse buna inanır fakat uygulamazsa günahkâr olur. Amma inkâr ederse dinden çıkar, mürtedolur. İslâm'ın kabul etmediği tevillere baş vurup halkın inancını bozmak sapıklıktır. Tesettürün dinen makbul olabilmesi için birkaç şartı vardır, onlara ri'âyet etmek gerekir:

  1- Elbisenin vücudu gösterecek tarzda ince,
  2- Nazar-ı dikkati çekecek kadar süslü ve renkli,
  3- Vücudun hatlarını gösterecek şekilde dar olmaması gerekir.

  Bir memlekette manto giymek adet ise, dar olmamak şartıyla onu giymekte beis yoktur. Çünkü İslâm dini, ne erkek ne kadın için belli bir kıyafet getirmemiştir. Her memleketin kendisine has bir giysisi vardır.

  Hatta buranın çarşafı, Suriye, Irak ve Hicaz'da giyilen çarşafa benzemiyor. İlla şu veya bu kıyafet lazımdır demek doğru değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Türban ve başörtüsünün farkı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Türban ve baş örtüsü nasıl takıldığı ile ilgilidir.Baş örtüsü genellikle geleneksel olup saçların gizlenmesi pek düşünülmez.Daha çok aksesuar olarak takılmaktadır.Türban ise dini değerler gözetilerek yapılan ve dini emirlere uymak için takılmaktadır.