Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Örtünmenin Sınırı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Örtünmenin Sınırı

  Reklam
  Örtünmenin Sınırı

  Örtünmenin amacı bakılması haram olan yerleri kapatmaktır. Bu yerler kadınlarda el ve yüz dışında bütün bedenidir. Zor durumda ayaklar için de ruhsat vardır. Kadın namazda veya yabancı erkeklerin yanında eli ve yüzü hariç bütün bedenini örtmelidir. Örtü altından sarkan saçların da örtülmesi gerekir.

  Başın yüz kısmı hariç, diğer bütün yerleri örtülmelidir. İç elbise üzerine giyilen dış örtü ayak topuklarına kadar inmelidir. Kollar da el bileklerine kadar kapalı olmalıdır.

  El ve yüzün namazda ve namaz dışında örtülmesi gerekmez. Ayaklar için de ruhsat vardır fakat zaruret yoksa örtülmesi daha güzeldir. Ayakların açık kalması hacetten kaynaklanınca, bir günah olmaz.

  Nitekim, "Kadınlar süslerini (yabancı erkeklere) açmasınlar" Nûr 24/31. âyetinde "kendiliğinden görünen yerler müstesnadır" ifadesiyle bedenden bazı yerlerin açık kalabileceğine işaret edilmiştir.

  Âyetlerdeki emre bakılınca örtünmede kadın için iki parçalı bir giysi şekli ortaya çıkar. Birincisi saç, boyun ve göğüsleri örten ve omuzlara doğru yakaların üstüne salınan baş örtüsü; ikincisi ise dış giysidir.

  Dış giysi de iki şekilde olabilir:

  1. Baş örtüsünün üstünden, bedeni aşağıya kadar örten büyük parça giysi.
  2. Baş örtüsünün altında boyundan aşağı topuklara kadar örten dış giysi.

  Örtünmenin gayesi, avret yerlerini örterek kendini ve karşıdakini haramdan korumaktır. Bunun için önemli olan giyilen elbiselerin parçası değil, özelliğidir. Şimdi bu özellikleri kısaca açıklayacağız.

  Semerkand  Paylaş
  Örtünmenin Sınırı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah C.c.razı Olsun... 3. 3
  Paylaşım için tşkr.

  Kapalı bir bayan degilim ama bunu çok istiyorum yanlız içimde bir takım korkularım var .
  Ya bunu yapamazsam ya devamını getiremezsim gibi nefsimle mücadele içindeyim aslında böyle nasılsın derseniz huzursuz ve mutsuzum 4. 4
  Paylaşım için tşkr.

  Kapalı bir bayan degilim ama bunu çok istiyorum yanlız içimde bir takım korkularım var .
  Ya bunu yapamazsam ya devamını getiremezsim gibi nefsimle mücadele içindeyim aslında böyle nasılsın derseniz huzursuz ve mutsuzum
  bacım ne kaybedersin ki ...sana tavsiyem,ne için ,niye kapanmak gerektiğini iyice idrak etmek ,çünkü benimde etrafımda birkaç kişi kapandı ve kısa bir müddet sonra geri açıldılar
  BAHANELERİ:
  herkes daha gençsin sonra kapanırsın dedi
  sıkıntıya gelemiyorum,boğuluyorum
  sanamı kaldı kapanmak hiç yakıştıramadım
  güzel şeyler giymek istiyorum
  yaşlı gözüküyorum
  çirkin gözüküyorum vs vs vs uzatmak mümkün ancak güzel kardeşim ne için güzel görünmekse eşine evinde en güzel şekilde ,açık olmaksa biryerlerini açmaksa yine sadece eşinin görmesi,başkalarının ne dediğimi önemli rabbimizin ne istediğimi ..HAŞA Rabbimiz bilmiyor etraftaki konu komşu akraba dahamı iyi biliyor senin için neyin doğru neyin yanlış olduğunu..sen sadece neden örtünmek gerekir onu bil kardeşim,. 5. 5
  rabbim razı olsun emeğinize sağlık...bayanlarda örtünme sınırı