Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan kadının başını örtmemesi durumunda eşi sorumlu olurmu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  kadının başını örtmemesi durumunda eşi sorumlu olurmu

  Reklam
  Erkek eşinin baş açık gezmesine rıza gösteriyorsa kendisi de mesul olur. Ancak kendisi razı olmadığı halde eşi baş açık geziyorsa mesuliyet kadına ait olur. Erkek bundan dolayı mesul olmaz.


  Kadın eğer dinin emirlerini yerine getirmiyorsa kocası ona nasihatta bulunur. Ona örtünmenin hükmünü ve ehemmiyetini anlatan eserler okutmaya ve iyi hatipleri dinletmeye çalışır.


  Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalması gerekir. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur. Artık vebal kadına aittir. Koca bu gibi yaptırımları uygulamayıp yalnızca nasihat etse, yine kadının günahından dolayı mesul olmaz. İlla ki yaptırım uygulamak mecburiyeti yoktur. Önemli olan gerekli nasihatı ve uyarıları yapmakla birlikte kadının günahına kalben taraftar olmamak rıza göstermemektir.


  Böyle bir kadını boşamak icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya baş vurmak çok acıdır. İslâm dininde iyi olmazsa da hıristiyan ve yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre fasike bir müslüman hanım ile evlenmek elbette caiz olacaktır. Fasıke bir kadın yahudi ve hıristiyan bir kadından çok üstündür.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  kadının başını örtmemesi durumunda eşi sorumlu olurmu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde suçların cezasını suçu işleyenler çekmektedir.Fakat eşlerin uyarması ve dinen bunun doğru bir şey olmadığı güzelce izah edilmelidir.Gerekli konuşmalar yapılmalı gereken güzel sözlerin söylenmesi lazım.