Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Peruk kullanmak hakkında bilgi verir misiniz? Tesettür açısından nasıl değerlendirili Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peruk kullanmak hakkında bilgi verir misiniz? Tesettür açısından nasıl değerlendirili

  Reklam
  Peruk kullanmak hakkında bilgi verir misiniz? Tesettür açısından nasıl değerlendirilir?


  Peygamberimiz (s.a.s.), saçına insan saçı takan ve taktıran kadınlara da lânet etmiştir. (Örnek olarak bk. Buhârî, libas 83, 85; Müslim, libas 115. ) Çünkü bu da Allah'ın beğendigi yaratılışı bozma ve karşısındakini aldatmak demektir. Islâm'da bunların her ikisi de yasaktır.

  Kullanılan perukun, insan saçından başka bir şeyden olması halinde câiz olacağı söylenmiştir. (Ibn Âbidin VI/373.) Ancak peruku kadının bir başörtüsü gibi kullanması ayrı bir olaydır. Çünkü kadının başını kapatma emri, saçının câzibesiyle ftneye sebep olacağı içindir. Peruk ise bu câzibeyi çoğu zaman eksiltmez, tersine artırır. Bu yüzden bu konunun iyi araştırılması gerekir. Yani kadının insan saçından başka bir şeyden (ipek, yün sentetik elyaf vb.) peruk kullanması câizdir.

  Ama başörtüsü yokken, dışarıda bununla gezebilir mi? Bize gezemez gibi görünen bu konu iyi öğrenilmelidir. Çünkü başörtüsünü yasaklayanlara karşı böyle bir çare düşünenler vardır.

  Bize göre, insan kılından başka şeylerden peruk takmanın caiz olması, başını örtmek şartıyla olmalıdır. Yani böyle bir peruk takan kadın ayrıca peruğun üzerini de kapatmalıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Peruk kullanmak hakkında bilgi verir misiniz? Tesettür açısından nasıl değerlendirili Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah cc razı olsun......... 3. 3
  allah razı olsun... 4. 4
  Allah razı olsun Rabbim beni affetsintesettür için peruk,  tesettür peruk