Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Başörtüsünün örtülme şekli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Başörtüsünün örtülme şekli

  Reklam
  Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah'ın hem de Peygamberin emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır. Açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır.

  Cahiliye devrinde başörtüsü vardı. Ancak enselerine bağlar ve arkaya bırakırlardı. Yakaları önden açılır, gerdanları ve boyunları görünürdü. İşte bu durumu düzeltmek için ayeti kerime “Başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar.” buyurmuştur. Bu örtünün şekli ve biçimi ise önce açık yer kalmayacak şekilde başı, boyun ve gerdanlığı örtmektir. Sonra da ince ve çekici olmayan bir örtüyü kullanmaktır. Mutlaka şu ölçüde ve şöyle olmalıdır demek doğru değildir.

  Bkz. Hamdi YAZIR Hak Dini, Nur Suresi 31. Ayetin Tefsiri

  Buna göre başörtüsünü yakaların üzerinden örtmenin hikmeti; Boyun, gerdan ve göğsün örtülmesini sağlamaktır.Esas olan kadının vücudunu örtmesidir. Bu bakımdan baş örtüsü omuzların üzerine indirilebileceği gibi pardesünün içine de sokulabilir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Başörtüsünün örtülme şekli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Örtünme şekli boyun kısmı da kapanacak şekilde olmalıdır.Yani dini kurallara göre olmalıdır.Örtünme sadece modaya uyma değil tam aksine dini kurallarına yerine getirmek için olmalıdır.