Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Tesettürsüzlüğü moda aldatmacalarıyla yoldan çıkarıyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesettürsüzlüğü moda aldatmacalarıyla yoldan çıkarıyor

  Reklam
  Müslümanlar olarak iffete ve namus duygusuna sahip çıkılmasının önemine değinen Molla Beşir Şimşek, tesettürün Allah`ın emri ve temiz fıtratın gereği olduğunu vurguladı.

  Toplum içerisinde adeta bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan çıplaklık illetine değinen Şimşek, Müslümanlara çağrıda bulunarak, Müslümanlar olarak iffete ve namus duygusuna sahip çıkılmasının önemine işaret etti. "Örtünmenin Allah`ın emri ve farz olduğunu" ifade eden Şimşek, Müslümanlardan bu hususta daha hassas davranmalarını istedi. `Ey peygamber hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle bir ihtiyaç için dışarı çıktıklarında kendilerini baştan aşağı örten dış elbiselerini üzerlerine alıp örtünsünler. (Ahzap-59) ayetiyle başlayan açıklamada, tesettürün namaz, zekât ve oruç gibi farzlardan olduğu belirtildi.

  Şeytan Tesettürsüzlüğü Moda Aldatmacalarıyla Yoldan Çıkarıyor

  Şimşek, Allah`u Teâlâ`nın kadının ıslahına büyük önem verdiğini belirterek, "Zira kadın toplumun yarısını oluşturmaktadır. Kadın ıslah olduğunda toplum ıslah olmakta, kadın fesada düştüğünde de toplum çabuk ifsat olmaktadır. Kadının ıslahı ise, iffetine, namusuna, ırzına ve saygınlığına zarar verici her şeyden uzak durmasıyla mümkündür" dedi. Yüce Allah kadının tesettürlü olmasını emrettiğini, tesettürsüzlüğü ise yasakladığını ifade eden Şimşek, "Zira tesettürsüzlük, kadına ve onun şahsında topluma zarar vermede en büyük tehlikeyi teşkil etmektedir. Bunun farkında olan başta şeytan ve onun avaneleri tarih boyunca Müslüman bir toplumu yoldan çıkarmak için öncelikle hayasızlığı ve tesettürsüzleştirme silahını kullanmış ve moda, medeniyet, hürriyet, sanat ve buna benzer aldatmacalarla nice Müslüman toplulukları yoldan çıkarmış ve Allah`tan uzaklaştırmışlar" ifadelerini kullandı.

  Örtünme, İlk İnsan Adem ve Havva İle Başlamıştır

  Tesettürün; bir fıkıh terimi olarak, erkek ve kadınların şeran örtünmesi gereken yerlerini örtmesi olduğunu kaydeden Şimşek, "İnsanın örtünme ihtiyacı fıtridir ve ilk insan Adem ve Havva ile başlamıştır. Örtünmenin zıttı olan çıplaklığın ise çirkin bir şey ve insan fıtratının zıddı olduğu ayet-i kerime ile sabittir. Ayette; "Ey Adem oğulları şeytan ana ve babanızı kötü yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak nasıl cennetten çıkardıysa, sakın size de bir kötülük yapmasın" buyrulmuştur. Buna benzer birçok ayet vardır" şeklinde konuştu. Örtünmenin de namaz, oruç, zekât ve benzeri ibadetler gibi yüce Allah`ın kesin bir emri olduğu ve her Müslümanın kayıtsız şartsız bu emri yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Şimşek, "Hatta İslam`da tesettür o kadar önemli bir emirdir ki onun uygulamasını dahi yüce Allah bizzat tarif etmiş sınırlarını belirlemiş bu uygulamayı peygamberine dahi bırakmamıştır. Allah resulü örtünme konusunda da yüce Allah`ın emrini kendi ailesinin üzerinde de bu emri en güzel şekilde nasıl uygulayacağını ümmetine göstermiştir" dedi. Konuyla ilgili kısa bir örnek veren Şimşek, "Hz. Ebubekir`in kızı Esma, ince bir elbise ile peygamberin huzuruna girmişti. Resulullah ondan yüz çevirdi ve şöyle dedi; ey Esma şüphesiz kadın ergenlik çağına ulaşınca yüzünü ve avuçlarını işaret ederek şu ve şu yerlerinden başkasının örtünmemesi uygun değildir. Hadisi şeriften, kadının eller ve yüzünden başka bütün bedeninin avret olduğu ve görünmesinin haram olduğu ortaya çıkmaktadır" diye kaydetti.

  Örtüsüzlük Şeytanın İşi ve Tuzağıdır

  Müslümanların şeytanın oyununa geldiğini vurgulayan Şimşek, "Tesettür yani örtünmenin Allah`ın emri olduğu, temiz fıtratın gereği olduğu amacının işte tamamen nazik ve çok kıymetli bir varlık olan kadının korunması ve neslin temiz kalması olduğu açıkça ortada iken, aynı şekilde örtüsüzlüğün ise şeytanın işi ve tuzağı olduğu Hz. Adem ve Havva`yı ilk önce bu silahla vurduğu yine, tesettürsüzlüğün insanın rezil ettiği onu tehlike ve kötü insanların saldırıları karşısında savunmasız bıraktığı ortada iken, Müslüman neslin hala şeytanın bu oyununa karşı kendilerini ve evlatlarını korumamaları acı bir gerçektir" dedi. (M. Fatih Akgül - İLKHA)
  Paylaş
  Tesettürsüzlüğü moda aldatmacalarıyla yoldan çıkarıyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Son zamanlarda tesettür adı altında moda gösterileri yapılmaktadır.Elbette ki kadınların giyimlerine önem verdiklerini bilmekteyiz.Fakat moda diye tesettürün amacından sapma olur ise bu doğru olmaz ve amacını aşmış olur.tesettürsüzlügü