Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Bayanlarda tesettürün farz olan iki rüknü vardır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayanlarda tesettürün farz olan iki rüknü vardır

  Reklam
  Risale-i Nurlarda tesettür konusu en geniş ve kapsamlı olarak Tesettür Risalesi'nde geçmektedir. Tesettür Risalesi'nin gayesi ve hedefi ise, farz olan örtünmenin akli gerekçelerini ve hikmetlerini beyan ve izah ederek, hanımları bu noktada ikna ve örtünmeye teşvik etmektir.

  Tesettür,
  bayanların ve erkeklerin mahrem yerlerini Allah’ın emrine uygun bir şekilde örtmesidir. Fıkıh kaynaklarında bu örtünmenin şekli ve nasıl olacağı tafsilatı ile anlatıldığı için, Üstad Hazretleri bu kısmı onlara havale ederek tesettürün hikmet ve gerekçelerini, aklı tatmin edecek bir şekilde izah ve ispat ediyor.

  Risale-i Nurlar bir iman ve ahlak tefsiridir, fıkıh kaynağı değildir.
  Bu sebeple fıkha dair konulara girmemiş, bu konuları ehline havale etmiştir.

  Bayanlarda tesettürün farz olan iki rüknü vardır. Birisi el ve yüz hariç vücudun her yerini örtecek şekilde giyinmektir. Diğeri ise vücut hatlarının belli olmayacak şekilde elbisenin bol olmasıdır. Bu iki rükün kemali ile yerine getirilir ise, farz yerine gelmiş sayılır. Bundan sonrası, kişilerin kendi tercihine kalmış bir meseledir. Dileyen çarşaf giyer, dileyen pardesü giyer, dileyen burka takar.

  Bu örtünme biçimleri coğrafi ve kültürel şartlara göre değişir.
  İslam bu alanı insanların kültür ve örfüne havale etmiştir. Bazılarının bir yerel örtünme biçimini bütün örf ve coğrafyalara dayatması, ille de böyle olacak, bundan başka örtünme şekli olmaz demesi doğru bir yaklaşım değildir. Çarşaflı pardesülüye, pardesülü de çarşaflıya saygı duymak zorundadır. Örfi olan bir şeyi farz gibi lanse etmek caiz olmaz.

  S.Risale  Paylaş
  Bayanlarda tesettürün farz olan iki rüknü vardır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah ebeden razı olsun.Bunun üstüne laf söylenmesi uygun olmaz artık.Çok sağolun Ayris Zelal.farz olan tesettür