Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan 14 yaşındayım, kapanmak istiyorum. Nasıl hareket etmem gerekiyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  14 yaşındayım, kapanmak istiyorum. Nasıl hareket etmem gerekiyor?

  Reklam
  Ben örtünmek istiyorum ancak ailem bunun için yaşımın daha küçük olduğunu söylüyorlar. 14 yaşındayım ve bunun kararını vermek için küçük olduğumu düşünmüyorum. Ailemin rızası olmadan kapanırsam tepki alacağımı biliyorum. Bu tepkileri o kadar da büyütmüyorum aslında ama ailemin ve akrabalarımın kırılmasından korkuyorum. Onlarla bir kaç kere konuştum ama olumlu bir sonuç alamadım. Ne yapmalıyım?
  Cevap:

  Ergenlik çağına girmiş Müslüman bir genç kız artık örtünmek zorundadır. O andan itibaren dinin bütün emir ve yasaklarından sorumludur. Bu yaştan sonra anne ve babanızın dinin emrettiği hususlarda size yasak koymaları yanlıştır. Fakat onlara bu durumu güzelce izah etmelisiniz. Örtünme ile ilgili ayetleri onlara okumalı, bu ayetlerin ergenlik çağına girmiş olan bütün genç kızlara ve kadınlara hitap ettiğini anlatmaya çalışmalısınız. Allah’ın emrettiği hususları yerine getirme konusunda anne ve babanın çocuklarına destek olmaları gerektiğini de anlatmaya çalışın.

  Bu konuda sitemizde BAŞÖRTÜSÜ VE ÖRTÜNME başlıklı bir yazı bulunmaktadır. Oradaki yazıyı anne ve babanızla birlikte okuyun. Onlar itiraz etseler de siz Allah’ın emrettiği konularda kesin kararlılık göstermelisiniz. Sizdeki kararlılığı görünce zamanla sizi anlayacak ve takdir etmeye başlayacaklardır.

  Bir de anne ve babanızla birlikte Kur’an-ı Kerim’in 31. suresi olan Lokman suresinin 13-19. ayetlerini okumanızı tavsiye ederiz. Orada bir anne babanın çocuklarına bu gibi konularda nasıl davranacaklarına dair ayetler bulunmaktadır.
  fetva.net


  Paylaş
  14 yaşındayım, kapanmak istiyorum. Nasıl hareket etmem gerekiyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kapanmak isteyen genç bir bayan düşüncelerini yapmalı ve istediği şekilde örtünmelidir.Yani düşüncelerini ertelememelidir.Ne kadar geç örtünür ise o kadar günahları fazla olacaktır.Bunu bilmek ve ona göre davranmak gerekir.15 yaşında kapanmak,  örtünmek istiyorum ama 14 yaşındayım,  15 yaşındayım kapanmak istiyorum ama ailem,  15 yaşındayım kapanmak istiyorum