Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Yetişkin çocuklarla beraber uyumanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yetişkin çocuklarla beraber uyumanın hükmü nedir?

  Reklam
  Müslüman bir annenin 25 yaşlarının üzerindeki yetişkin ve bekâr oğluna ve kızına sarılıp yatmasının dini ve psikolojik hükmü nedir? Bu şekilde sormak zorunda kaldığımı bağışlayın lütfen, ama bu bir gerçektir. Ben şahsen inançlı bir eğitimci olarak bu olayı tüyler ürpertici olarak görüyorum.
  Cevap:

  Bir annenin, ergenlik çağına varmış erkek veya kız evladına sarılıp yatması caiz değildir. Aşağıdaki ayetlerden, küçük çocuklarla dahi aynı odada yatmanın uygun olmadığı anlaşılmaktadır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Müminler! Ellerinizin altında olan esirler ile ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar, sabah namazından önce, öğle sıcağında soyunduğunuzda ve yatsı namazından sonra yanınıza gireceklerinde üç defa izin istesinler. Bunlar, sizin açık bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında birbirinizin yanına girip çıkmakta size de, onlara da bir sorumluluk yoktur. Böyle yapın; Allah size bu ayetleri açıklıyor. Allah bilir, doğru karar verir.

  Kendi çocuklarınız ergenlik çağına erdiklerinde tıpkı kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi her defasında izin istesinler. Böyle yapın. Allah size ayetlerini açıklıyor. Allah bilir, doğru karar verir.” (Nur, 24/58-59)

  Ergenlik çağına girmiş bir evladın, annesinin veya babasının bulunduğu odaya her girişinde izin isteme zorunluluğu, onları çıplak görmemek içindir. Sarılıp yatma bunun ileri safhasıdır. Dolayısıyla bahsettiğiniz annenin, ergenlik çağına varmış evlatlarıyla sarılıp yatma işini derhal terk etmesi gerekir.  Paylaş
  Yetişkin çocuklarla beraber uyumanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukları küçük yaşlardan itibaren başka odalarda yatırmaya ve orasının kendi odası olduğu gerçeğini kabullenmesi açısından önemlidir.Yetişkin bir çocuğun anne ve babası ile yatması doğru bir hareket olmaz.çocuğun anne babayla yatması günahmıdır,  çıplak yatmak günah mı,  annenin oğluna yatması,  anneyle yatmak günahmı,  dinen çocuğun anne babayla yatması,  annenenin yaninda oglunun yatmasi gunahmidir,  babayla yatmak günahmı