Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Kadınların başı açık olursa eve melekler girmezmiş, doğru mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınların başı açık olursa eve melekler girmezmiş, doğru mu?

  Reklam
  Hocam bizim içerde (evde) başımız açık. Annem diyor ki "başınız açık diye eve melekler girmiyor." Doğru mu?
  Cevap:

  Müslüman bir kadın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin yanında başını örtmek durumundadır. Kadınların arasında veya evde babasının, erkek kardeşlerinin, amca veya dayısının, kayınpederinin yanında başını örtmek zorunda değildir.

  Allah Teâlâ Nur Suresinin 31. aye-tinde şöyle buyurur:

  “Mümin kadınlara söyle: Gözlerini haram-dan sakınsınlar, iffetlerini korusunlar, kendiliğinden görünen kı-sım dışında süslerini göstermesinler; başörtülerini yakalarının üzerini de kapayacak şekilde salsınlar. Babaları, kayınpederleri, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), cariyeler, erkekliği kalmamış tabiler (yani yardıma muhtaç hale gelmiş ve erkekliği kalmamış yoksul ve düşkünler) ya da kadınların mah-rem yerlerini henüz anlayacak çağa gelmemiş çocuklardan başka-sına süslerini göstermesinler. Gizli güzelliklerinin belli olması için ayaklarını vurmasınlar.”

  Kadınların başı açık diye melekler evlere girmeseydi buna dair bir ayet veya bir hadis olur ve kadınların evlerde bile başlarını açmaması gerektiği ifade edilirdi. Fakat böyle bir ayet veya hadis bulunmamaktadır. Zaten yukarıdaki ayet gayet açık ve nettir.
  fetva.net


  Paylaş
  Kadınların başı açık olursa eve melekler girmezmiş, doğru mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı söylentiler batıl bir inanç olmaktan öteye gitmemektedir.Yani bilinçli bir bayan böyle söylememelidir.Meleklerin eve girip girmemesi değil her konuda bayanların dileini bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir.basi acik eve melek girmez,  dinimize göre başıaçı,  kadinlarin basi acik olursa eve melek girmexmi,  başı açık olan kadının evine melek girermi,  Kadınların başı açık olursa eve melekler girmezmiş ,  melekler evde girmez başörtüsüz