Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Maliki Mezhebi'ne göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Maliki Mezhebi'ne göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir?

  Reklam
  Maliki Mezhebi'ne göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir?

  Yazar: Sorularla İslamiyet, 29-5-2009

  Maliki Mezhebi'ne göre, kadınlar için yabancı bir erkeğin önünde avret yerleri, el ve yüz dışında bütün vücududur. Yabancı bir erkek önünde hür kadının yüz ve avuçlar dışında bütün vücudunu örtmesi farzdır. Eller ile yüz ise avret yeri değillerdir. Durum böyle olmakla beraber, fitne korkusu olursa bu iki uzvun da örtülmesi vaciptir.

  Mahremleri önünde ise kadının avret yerleri, yüz ve etrafı, boyun (baş, eller ve ayaklar) dışında yine bütün vücududur. Etraf, baş, boyun, iki el ile iki ayaktır. Ancak, mahremi olmasına rağmen buna bakmaktan zevk ve şehvet hissetmekten korkulursa, bakmak haram olur.

  Kadınlar yanında, yahut mahremleri yanında bir kadının avret yeri, erkeğin erkeğe nispetle mevcut durumu gibidir. Diz kapağı ile göbeği dışındaki yerlere bakılabilir. Fakat, yabancılara nispetle bir kadının avret olma hükmü, erkeğin kendi mahremi olan kadınlara nispetle var olan hükmü gibidir. Bu da yüzüne ve etrafına bakmanın caiz olmasıdır. (bk. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans., c.1, s. 462)
  Paylaş
  Maliki Mezhebi'ne göre kadının örtünmesi konusundaki hükümler nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde bazı mezheplerin diğerlerine göre farklılıkları olabilmektedir.Bunu yadsımamak gerekir.Maliki mezhebine göre kadınların yüzleri ve elleri harici yerler avret sayılmaktadır.maliki mezhebinde tesettür,  maliki mezhebine göre tesettür,  maliki mezhebinde kadının tesettürü,  maliki mezhebi tesettür,  hanbeli mezhebinde tesettür,  mezhepler göre tesettür,  maliki mezhebine gore namazda ortunmenin hukmu nedır