Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Müslüman kadının gayr-i müslim kadınların yanında örtünme şekli nasıl olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslüman kadının gayr-i müslim kadınların yanında örtünme şekli nasıl olmalıdır?

  Reklam
  Müslüman kadının gayri müslim kadına karşı avreti nasıldır?

  Soru

  İlmihalde kafir olan kadınların erkek hükmünde olduğunu onların yanında da tıpkı erkeklerin yanında olduğu gibi tesettüre uymamız gerektiğini okudum. Hristiyanlar vb. gibi ehli kitap olupta müslüman olmayan kadınlarda bu hükümde midir.

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Müslüman kadının, Müslüman kadına göstermesi haram olan yerleri, erkeğin erkeğe olan durumu gibidir. Bu da diz kapağı ile göbek arasıdır. Yani Müslüman kadınlar birbirlerinin diz kapağı ile göbek arasındaki kısma bakmaları haramdır. Bu nihaî sınırdır. Bundan "baksın" mânâsı çıkmaz. Bu sadece bir ruhsattır.
  Kafir olan kadınlar önünde Müslüman bir hanımın avret yerleri, Hanbelilere göre, mahrem olan erkeğin avret yerleri gibi olup göbek ile diz kapakları arasıdır. Bu mezhebe göre bir gelin kayınvalidesinin yanında başını açabilir.
  Alimlerin çoğunluğa göre ise, ev işleri yaparken görünenler dışında, kadının bütün bedeni avrettir.
  Bu ihtilafın dayandığı nokta, Nur suresindeki ilgili ayette kastedilen mananın tefsirindeki farklılıktır. “Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına... (Nur, 31) Hanbeliler ile bazı alimler demişlerdir ki: bu kadınlardan kastedilenler, bütün hanımlardır. Müslüman kafir ayrımı yoktur. Dolayısıyla Müslüman olan bir hanımın ziynetini kafir bir kadına açması, Müslüman hanıma açması caiz olan yerler ölçüsünde caizdir.
  Cumhura güre bu kadınlardan kastedilenler, özellikle müslüman hanımlardır. Yani sohbet etme, din kardeşliği gibi özellikleri olan müslüman hanımlardır. Buna göre, müslüman bir hanımın Batıni ziynetlerinden hiç birini kafir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir. (Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II, 164; Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı)
  Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı müslüman kadınlar birbirlerini göbeği ile diz kapakları arasındaki mahalden başka yerlerine bakabilirler. Fakat bir gayr-i Müslim kadın, müslüman bir kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması uygun olmaz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Müslüman kadının gayr-i müslim kadınların yanında örtünme şekli nasıl olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bayanların gerek Müslüman olsun gerek ise gayri Müslim olan bir kadının yanında şartlar elverdiği sürece edebe ve adaba uygun olmalıdır.Yani ruhsat verildi diye açmak yakışık almaz.hristiyan kadın müslüman kadına haram mıdır,  gayrimüslim kadının yanında tesettür,  gayrimüslim kadının yanında tesettür diyanet,  gayrimüslim kadın müslüman kadına haram mı,  ehli kitaba karsi kadinin tesetturu,  müslüman olmayan kadının yanında,  hristiyan bayanın yanında müslüman kadın nasıl giyinmeli