Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu?

  Reklam
  Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu?

  Yazar: Sorularla İslamiyet, 08-1-2011

  Erkek, eşinin baş açık gezmesine rıza gösteriyorsa, kendisi de mesul olur. Ancak kendisi razı olmadığı halde eşi baş açık geziyorsa, mesuliyet kadına ait olur; erkek bundan dolayı mesul olmaz.
  Kadın, eğer dinin emirlerini yerine getirmiyorsa, kocası ona nasihatta bulunur. Ona örtünmenin hükmünü ve ehemmiyetini anlatan eserler okutmaya ve iyi hatipleri dinletmeye çalışır.
  Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalması gerekir. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur. Artık vebal kadına aittir. Koca bu gibi yaptırımları uygulamayıp yalnızca nasihat etse, yine kadının günahından dolayı mesul olmaz. İlla ki yaptırım uygulamak mecburiyeti yoktur. Önemli olan gerekli nasihatı ve uyarıları yapmakla birlikte kadının günahına kalben taraftar olmamak, rıza göstermemektir.


  Paylaş
  Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadının başı açık gezmesinden dolayı kocası mesul olur mu?


  Kadının Baş Açık Gezmesi İbadetlerine Mani Olur mu?