Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Halka açık yerlerde bir bayanın tesettür mayo ile denize girmesi caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Halka açık yerlerde bir bayanın tesettür mayo ile denize girmesi caiz midir?

  Reklam
  Halka açık yerlerde bir bayanın tesettür mayo ile denize girmesi caiz midir?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;


  Kadınların emin bir bölgede kendi aralarında denize girebilirler. Müslüman bir kadının müslüman bir kadına olan avret yeri göbek ile diz kapağı arasıdır. Denize girerken göbek ile diz kapağı arasını kapatması gerekir.
  Müslüman bir kadının avreti müslüman olmayan bir kadına nisbetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ile Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arasıdır.
  Bundan dolayı İslâm'ı yaşamak isteyen kimse bir plaj müessesesini kurmak isterse, erkek ve kadınların yerlerini ayrı ayrı tesis etmesi gerekir.
  Hem soyunurken hem yüzerken birbirini görmeyecek şekilde kurması icap eder, aksi takdirde vebal olur. Ayrıca hem erkek hem kadınlar için göbekden dize kadar bütün vücudu örtecek kadar bir plaj elbisesi hazırlatmak lazımdır.
  Kadın tarafı için yüksekçe bir duvar çekilmeli ve dışardan görülmeyecek şekilde onlara belli bir saha tahsis edilmelidir ki herhangi bir yerden görülmesinler.
  Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre müslüman olan kadınların gayrı muslim kadınlarla birlikte (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerinde bir sakınca yoktur. Ve onları taklit etmek de caizdir.
  Erkeklerin bulunduğu bir plajda tesettür mayo ile de olsa yüzmek doğru değildir. Her ne kadar vucudu örtse de tesettürü sağlamayacağı için doğru değildir.
  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 311

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Halka açık yerlerde bir bayanın tesettür mayo ile denize girmesi caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların denize girerken kadınlara ayrılmış yerlerde yada kimsenin olmadığı tenha yerlerde girmesi gerekir.Yani kadın erkek hep beraber girilen yerlerde kadınların tesettür mayo ile de olsa girmemesi gerekir. 3. 3
  Bunlar sadece tesettür kirliliği kalabalık yerlerde istedigin kadar tesettür mayo olsun yinede uygun değil.denize girmek günah mı,  denize gitmek günahmı,  kadınların denize girmesi günahmı,  denize girmek günahmı,  bayanların denize girmesi günahmı,  plaja gitmek caiz mi,  denize girmek haram mı