Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Kadının Kocasına Karşı veya Tek Başına Tesettürü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının Kocasına Karşı veya Tek Başına Tesettürü

  Reklam
  Erkek, hanımının bütün vücuduna bakabilir. Meşru suretle ondan yararlanabilir.

  İkinci bir görüşe göre bu caiz değildir. Çünkü Râsulullah sünnetini Hz.Aişe şöyle anlatır. "Ben Râsulullahın avret mahalini asla görmedim"(135) Yine "Ne ben Râsulullahıtan birşey gördüm be de ı benden." Yine Hz. Peygamber: Çıplak olmaktan sakınınız, Zira yanınızda kişinin helada bulunduğu ve hanımıyla cinsel ilişkide bulunduğu zamanın dışında sizden hiç ayrılmayanlar var."(136)

  Takva ve azimet açısından ikinci görüş daha uygundur. Kutubi, birinci görüş daha sahihtirder.(137) Banyoda tek başına veya eşinle yıkanırken avret mahalinin peştemal gibi bir şeyle örtmek sünettir.Eğer banyo küçük ise tek başına veya eşiyle avret yerleri açık olarak da yıkanmalarına müsade vardır.(138) Yine eğer oda 10 zira(*) kadar küçük olursa, bu küçük odada cinsi ilişki maksadıyla erkeğin hanımını soyması caizdir.(139)

  Hanım tek başına evde bulunduğu zaman göbekle diz kapağı arasını örtmek gerekir. Ancak her an giden gelen olabileceği için müslüman bir hanımın temkinli durması gerekir. Ayrıca insan yanından ayrılmayan melekler de var. Bunlar avret yerlerinin açılmasından eziyet duyarlar. Ümmü Seleme Validemiz "evin içinde dahi cilbabını çıkarmadığı" rivayet edilmektedir.(140)

  Kaynak;
  (136 Tirmizi, Edep:24)
  (137 Tefsir-i Kurtubi::12/233)
  (138 İbn-i Abidin: 1/404)
  (*)Bir zira, yaklaşık 60 cm'dir.
  (139 Fetava-i Hindiyye: 5/288)
  (140 Ahmet bin Hanbel: 2128)


  Paylaş
  Kadının Kocasına Karşı veya Tek Başına Tesettürü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlar kocalarının yanında saçlarını gösterebilir,daha farklı giyinebilirler.Eşlerin birbirlerini görebilirler.Fakat yalnız oldukları müddetçe.Fakat başka birileri de var ise bu mümkün değildir.