Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Kadının Saçını Kesmesi,Peruk Takmak, Dövme Yapmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının Saçını Kesmesi,Peruk Takmak, Dövme Yapmak

  Reklam
  Kadının Saçını Kesmesi

  ALLAH Râsulü kadınların saçlarını traş etmelerini yasaklamıştır.(125) kadınların ve kızların erkeklere benzememeleri için saçlarını kesmeleri mekruhtur. Eğer bir hastalık varsa o zaman kesilmesinde bir beis yoktur.(127)
  (125-Ahmet İbn-i Hanbel, Ahkamu'n Nisa:14)


  Peruk Takmak, Dövme Yapmak

  Peruk iğreti saç takma demektir. ALLAH Râsulü buyuruyor; "ALLAH peruk takanada taktırana da, dövme yapanada yaptıranada lanet etsin."(127)
  Dövme, derinin üzerine iğne ile delip, kan çıkan yerlere barut veya çivit ekerek yapılan bir şekil yada bir resimdir. ALLAH Râsulü hem peruk takmayı hem de dövme yapmayı şiddetle yasaklamış, yaptıranlara lanet etmiştir.
  Başka bir Hadis-i şerifte: Râsulullah'a bir kadın gelerek; Ey ALLAH'ın Râsulü, kızım, kızamık çıkardı, saçları döküldü. Onu evlendirdim, kendisine peruk takabilirmiyim?" dedi. Râsulıllah "Peruk takanada taktıranada ALLAH lanet etsin."(128)
  İbn-i Abbas (r.a) dan rivayet olundu: "Râsulullah elinde bir tutam saç çıkardı ve şöyle buyurdu: "İsrail oğulllarının kadınları, başlarına bunu takıyorlardı. Bundan dolayı lanetlendiler. Ve onlara mescitler haram kılındı."(129)

  Peruk yaptırmak için de saçı kesip satmak haramdır. Bu konuda Molla Hüsrev şöyle der. "İnsan kılının satılması caiz değildir. Çünkü insan şerefli ve üstün bir yaratıktır.
  Dolayısıyla insanın bir parçasını önemseriz, hakir görmek caiz olmaz. İnsanın kılının satılması caiz olmadığı gibi, onu her hangi bir yerde kullanmak caiz değildir."


  (126 Fetava-i Hindiyye.5/538)
  (127 Müslim, Libas :45)
  (128 et- Terğib.:3/119)


  Paylaş
  Kadının Saçını Kesmesi,Peruk Takmak, Dövme Yapmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların erkekler gibi saçlarını kısacık kesmeleri doğru değildir.Ne kadınlar erkeklere benzemeli nede erkekler kadınalra benzemeli.İkisi de birbirlerinden ayırt edilmelidir.Dövme yaptırmayı peygamber efendimiz tasvip etmemiştir.saç satmak günah mı,  kesilen saçı satmak günah mı,  saç satmak günah mıdır,  sac satmak gunahmi,  sac satmak günahmi,  saç satmak günahmı,  türban yerine peruk takmak caiz midir